مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

8 راهکار عملی برای استخدام موفق

0 73

جالب است بدانید بیش از 33 درصد از مدیران تنها پس از گذشت 90 ثانیه‌ی اول دیدار با فرد متقاضی استخدام، تصمیم خود را برای قبول یا رد فرد می‌گیرند. تحقیق‌های بسیاری انجام شده است که نشان می‌دهد تاثیر اولیه مصاحبه به شدت مهم است و اگر فرد مصاحبه کننده از آن آگاهی نداشته باشد امکان دارد در چالش 90 ثانیه اول گیر بیفتد و به تصمیم درستی برای استخدام یا رد متقاضی نرسد.

از همین رو نیاز است فردی که وظیفه استخدام افراد را بر عهده دارد تمام سعی و تلاش خود را بکند تا روش‌های صحیح و لازم این مسئله را بیاموزد و در صورت نیاز آن‌ها را به کار ببندد.

1. ظرفیت‌ها افراد ملاک است نه موفقیت‌ها وشکستهای قبلی

معمولا اولین قدم در مورد استخدام یک فرد، دریافت رزومه است. شاید دریافت رزومه، گذشته کاری فرد مورد نظر را به طور کامل مشخص و واضح نشان دهد و این امکان را به شما بدهد که بتوانید از گذشته کاری فرد دید بهتری داشته باشید اما لازم است بدانید رزومه مربوط به گذشته افراد است و تضمین کننده آینده کاری فرد نخواهد بود. از همین رو باید علاوه بر رزومه به ظرفیت و استعداد افراد توجه ویژه‌ای داشت.

2. آزمون عملی از متقاضی بهترین هستند

این که متقاضی روزمه پربار و حرفه‌ای داشته باشد دلیل بر انجام درست کار‌ها در آینده نخواهد بود، پس لازم است از فرد متقاضی آزمونی عملی بگیرید. بسته به نوع شغل مورد نظر شما، آزمون عملی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای استخدام یک مربی ورزشی در باشگاه می‌توانید آزمون‌های ورزشی را از وی بگیرید یا برای استخدام یک محتوا نویس علاوه بر دریافت رزومه قبلی، نیاز است که چند نمونه محتوا را در حضور شما انجام دهد تا بتوانید از کیفیت و نحوه کارکرد وی اطلاع کاملی را دریافت کنید.

کارمندی در گذشته

3.با چندین بار مصاحبه ضریب خطا را کاش دهید

اگر از بین چندین نفر متقاضی به چند نفر نهایی رسیدید، برای داشتن انتخاب بهتر می‌توانید از آن‌ها مصاحبه چندین باره بگیرد. شما باید بهترین فرد را برای سازمان خود انتخاب کنید پس نیازی نیست از مصاحبه چندین باره خود ناراحت باشید. این عمل با آینده شغلی شرکت شما رابطه مستقیمی دارد.

هرچه فرد متقاضی مناسب‌تر باشد، امکان موفقیت شما در شرکت بیشتر خواهد شد. توجه داشته باشید که در طول فرآیند استخدام نیاز است که علاوه بر آشنایی فرد با وظایف خود در سازمان، با فرهنگ سازمانی و رفتاری درون سازمانی آشنایی کامل داشته باشد.

4.سوالات استاندارد بجای سوالات سلیقه ای

یکی از مسائلی که در پاسخ به این سوال که چگونه نیروی عالی استخدام کنیم باید به آن توجه کرد طرح سوالات مناسب در مصاحبه است. معمولا زمان مصاحبه بسیار محدود است. به همین دلیل نیاز است که تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین انتخاب را داشته باشید

لازم به ذکر است که باید قبل از سوال کردن از متقاضی از هدف آن سوال آگاهی کامل داشته باشید. سوالات بی هدف، برای شما هیچگونه فایده‌ای نخواهند داشت. شما به عنوان کسی که از متقاضی مصاحبه می‌کنید باید در سوالات خود از وضعیت شغلی او، مهارت‌های ویژه فرد، میزان خلاقیت، توانایی فرد در حل مسئله و ظرفیت‌های وی اطمینان حاصل کنید.

5.متقاضی را به چالش بکشید

اگر برای خلاقیت کارمندان استخدامی خود اهمیت ویژه‌ای قائل هستید، می‌توانید در جلسه مصاحبه از فرد متقاضی استخدام بخواهید کار‌های خلاقانه با وسایل موجود انجام دهد. شما حتی می‌توانید از فرد بخواهید در مورد موضوعی خاص نقاشی بکشد!

به عنوان نمونه برای استخدام یک محتوا نویس‌ می‌توانید از او بخواهید یک داستان کوتاه چند خطی در رابطه با یک موضوع که از جانب شما انتخاب می‌شود، بنویسد. برای استخدام یک برنامه نویس ‌می‌توانید یک مسئله کوچک طراحی کنید و از وی بخواهید آن مسئله را در حضور شما حل کند. برای سنجش قدرت طراحی یک طراح وب می‌توانید از وی بخواهید برای سایت شما یک طرح خلاقانه بزند.

6.تفاوت بین تکبر و مهارت را درک کنید

برخی از افراد در فرآیند استخدام تکبر را با مهارت اشتباه‌ می‌گیرند. فردی که در کار خود مهارت دارد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است، اما این اعتماد به نفس با تکبر تفاوت دارد. هرچه تکبر فرد بیشتر باشد، شانس استخدامی او باید کمتر شود. کسی که با صدای بسیار بلند صحبت می‌کند و اجازه صحبت به دیگری را ‌نمی‌دهد اعتماد به نفس ندارد! بلکه از تکبر و خودبزرگ بینی رنج می‌برد.

متقاضی را به چالش بکشید

7.از کارمندان خود بهترین معرف؟!

یکی از روش‌های جالب برای استخدام افراد مناسب یک شغل، استفاده از کارمندان حال حاضر شما برای معرفی و یافتن افراد جدید است. در حالت کلی افراد با کسانی دوست و رابطه برقرار می‌کنند که از لحاظ رفتاری و اخلاقی به یکدیگر شبیه هستند. خیلی کم پیش می‌آید یک فرد شوخ طبع با یک فرد عصبی دوست شود و با هم رابطه نزدیک برقرار کنند. پس می‌توانید از کارمندانی که نیاز سازمان شما را برطرف می‌کنند و مناسب سازمان شما هستند بخواهید افرادی را برای استخدام به شما معرفی کنند.

8.قدرت شبکه‌های اجتماعی 

بر اساس تحقیقات انجام شده بیش از 93 درصد شرکت‌های که بهترین افراد را استخدام کرده‌اند از شبکه‌های اجتماعی به طور ویژه‌ای استفاده کرده‌‌‌اند. با وجود شبکه‌های اجتماعی یافتن افراد متخصص و کاربلد کار بسیار ساده و آسانی شده است. کافی است آگهی استخدامی خود را در این شبکه‌ها به اشتراک بگذارید.

جمع بندی‌

استخدام افراد خلاق برای سازمان یا کسب و کار شما بسیار سودآور خواهد بود درصورتی که این خلاقیت و ابراز تحت کنترل شما باشند. ما در این مقاله سعی کردیم راهکارهای مناسبی در پاسخ به سوال چگونه نیروی عالی استخدام کنیم به شما پیشنهاد دهیم. شما با توجه به نوع شغل فرد و نوع تخصص او ‌می‌توانید یک یا چند مورد از موارد بالا را در فرآیند استخدامی خود لحاظ کنید.

منبع مقاله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.