مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

آشنایی با تئوری تغییر سازمانی مثبت[فاطمه قیطرانی]

0 38

تغییرات سازمانی مثبت در بستر گسترده ای از دانش سازمانی مثبت مطرح شده است. برای درک پایه و اساس آنچه که به معنای تغییر سازمانی مثبت نامیده می‌شود، باید دانست که دانش سازمانی مثبت یک لنز مثبت با تمرکز بر عملکرد مثبت سازمان و افراد آن و توجه به فضائل سازمانی به جای انحرافات و کاستی‌های سازمانی است.

در این دیدگاه سازمانی، چالش‌ها و موانع هم به‌عنوان فرصت تلقی می‌شوند . تمرکز دانش سازمانی مثبت، شناسایی شاخص‌های انحراف مثبت (تمایل به بهبود و ترقی در مقابل انحراف منفی به معنای تمایل به حل مشکلات و معضلات سازمانی)، و همچنین بررسی عملکرد مثبت افراد سازمانی با این فرض و دیدگاه است که افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها، دارای توانمندی‌ها و پتانسیل‌های انحرافات و تغییرات مثبت هستند

افراد و سازمان‌هایی که در معرض تغییر مثبت قرار دارند، یک اثر تقویت کننده را در بهبود منابع و ظرفیت‌های خود تجربه می‌کنند

در تغییرات سازمانی مثبت، به‌دنبال شناسایی متغیرهایی هستیم که چشم اندازهای منحصر بفردی را در مورد سازمان و آینده آن و دست‌یابی به رشد و ارتقاء سازمان در سایه فضائل انسانی و سازمانی به‌دست می‌دهند.

تغییر سازمانی مثبت مستلزم بررسی عوامل موثر بر پذیرش یک دیدگاه مثبت، عملکرد انحراف مثبت، اثرات تعصب مثبت و تاثیر فضیلت یا دنبال کردن بهترین شرایط انسانی در سازمان در زمان تغییرات است.

تئوری‌های تغییر و تحول سازمانی در گذشته، بیشتر تمرکز خود را بر موفقیت تغییرات سازمانی از طریق بهبود بهره‌وری، کارایی و سوددهی متمرکز کرده بودند. گرایش‌های بعدی تئوری‌ها در حوزه تغییرات سازمانی، بر بهبود کیفیت و سازماندهی مجدد در سازمان‌ها متمرکز شدند، اما هنوز هم سرچشمه شروع تغییر و مدیریت آن در این تئوری‌ها، عارضه یابی و حل مشکل بود.

دیدگاه‌های متاخر در زمینه تغییرات سازمانی، تمرکز خود را برای تغییرات سازمانی، بر بهبود قالب‌های ذهنی افراد با تمرکز بر نقاط قوت و مثبت آنها و تاکید بر موفقیت تغییرات سازمانی در اثر رشد و بقاء، که ناشی از ویژگی‌های انسانی مثبت است، گذارده‌اند.

در نتیجه در تئوری‌های جدید تغییر سازمانی بر نتایجی نظیر عدالت و کار گروهی، مشارکت، انسجام اجتماعی، ساخت واقعیت اجتماعی جدید و پذیرش اجتماعی و همچنین پایداری انسانی تاکید می‌گردد

فاطمه قیطرانی

مدرس و پژوهشگر حوزه منابع انسانی و رفتار سازمانی
کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- رفتار سازمانی
دانشگاه علامه طباطبایی

برای مطالعه متن کامل این مقاله به گروه آکادمی مدیریت منابع انسانی مراجعه فرمائید

نشانی در شبکه اجتماعی تلگرام : aliseyyednaghavi @
نشانی در شبکه اجتماعی تلگرام : aliseyyednaghavi @
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.