مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

ترکیه دروازه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این که ترکیه دروازه صادرات شرکت‌های ایرانی است، بر ضرورت رونق زیست‌بوم نوآوری و لزوم تقویت همکاری دو کشور در حوزه دانش‌بنیان تأکید کرد.

0 17

به گزارش معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری، سورنا ستاری در همایش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری ترکیه و ایران در استانبول با بیان این‌که ایران به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته است تحول تازه‌ای در اقتصاد خود رقم بزند، افزود:‌ تحریم‌های آمریکا می‌توانست یک کشور را نابود کند، اما ایران روی پای خود ایستاد.

وی با اشاره به جهش علمی ایران در حوزه‌های مختلف فناوری عنوان کرد: ایران آماده توسعه زیر ساخت‌ها و همکاری جدی برای انتقال فناوری‌ها در قالب شرکت‌های دانش بنیان به ترکیه است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: نسل جدید جوانان خلاق و کارآفرین در ایران، شکل گرفته است که قوانین بین‌المللی را به‌خوبی شناخته و می توانند شریک مناسبی برای شرکت‌های ترکیه باشند.

ستاری در ادامه با بیان اینکه، ترکیه دروازه صادرات شرکت‌های ایران است، افزود: تعامل میان روسای جمهور دو کشور در یک سال گذشته نشان دهنده سطح بالای سیاسی دو کشور است اما سطح مطلوب روابط در حوزه اقتصادی هنوز تا دستیابی به هدف حجم تجاری ۳۰ میلیارد دلاری فاصله دارد.

وی در این نشست که میزبان حدود ۸۰ شرکت ایرانی و ۲۰۰ شرکت ترکیه‌ای بود، بیان کرد: تحریم ها علیه ایران باعث شد تا تولید فناوری‌های بومی افزایش پیدا کند و حدود ۲۰۰ شرکت ایرانی برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کردند اما به دلایلی ما تنها با ۸۰ شرکت حضور پیدا کردیم.

ستاری بیان کرد: در سال‌های اخیر اتفاقات بزرگی در زمینه اقتصاد دانش بنیان در ایران افتاده است. ایجاد شرکت‌های بزرگ تکنولوژی با تولید علم و فناوری در رابطه با آی سی تی، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و پزشکی از نتایج توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر لزوم تقویت روابط اقتصادی دو کشور گفت: ما دارای روابط سیاسی فوق‌العاده هستیم. باید سطح روابط اقتصادی ما نیز به سطح سیاسی برسد.

وی در این برنامه که توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران برگزار شد، با اشاره به این که دولت ها وظیفه ایجاد پل ارتباطی بین بخش های مختلف دو کشور را عهده دار هستند، تصریح کرد: شرکت های ترکیه و ایرانی به طور کامل از حمایت ما در این زمینه برخوردار خواهند بود.

کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه از فعالترین کمیسیون‌های فعال در منطقه و دنیا

محمد فرازمند سفیر ایران در ترکیه نیز با اشاره به دیدارهای روز گذشته مقامات ایرانی و ترکیه در آنکارا این نشست ها را نوید بخش آغاز دوره‌ای جدید در روابط دو کشور دانست.

وی با اشاره به برگزاری ۲۷ اجلاس کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه در طول سه دهه اخیر، گفت: این نشست ها به طور مستمر برگزار شده و آخرین نشست کمیسیون در سپتامبر ۲۰۱۹ در آنکارا برپا شد و  حوزه بهداشتی و دارویی در آخرین نشست به فعالیت‌های کمیسیون اضافه شد.

سفیر ایران در ترکیه اظهارکرد: کمیسیون‌های مشترک دو کشور ایران و ترکیه از فعالترین کمیسیون‌های فعال در منطقه و دنیا هستند که با برگزاری کمیسیون بیست و هشتم مشترک در تهران سال پرباری در روابط دو کشور رقم خواهد خورد.

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی زمینه‌ساز تعامل با ترکیه

مهدی قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با تاکید بر اهمیت برگزاری چنین همایشی گفت: ما دارای ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان و فناوری در داخل ایران هستیم که اکنون حدود ۸۰ شرکت در ۴ حوزه بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، ماشین آلات و مواد پیشرفته در این همایش حضور دارند.

وی با اعلام برگزاری چند نمایشگاه تخصصی در سال جاری در ایران، از آمادگی ایران برای میزبانی از هیئت های ترک در خبر داد و افزود: ما می‌توانیم بخشی از این هزینه‌ها را تامین کنیم و مایلیم که این نشست‌ها به شکل تخصصی صورت بگیرد. در وهله نخست نیز حوزه سلامت را در نظر داریم.

نمایندگان حدود هشتاد شرکت ایرانی در عرصه‌های فناوری ارتباطات، برقی، خدمات مهندسی، بهداشتی و ماشین آلات برای ایجاد همکاری‌های جدید با نمایندگان شرکت های ترکیه در این زمینه به مدت سه روز طی همایشی گرد هم آمدند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، در رأس هیأتی شامل ۸۰ شرکت‌دانش‌بنیان برای توسعه تعاملات فناورانه به ترکیه سفر کرده است.

منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.