مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

مدیر ایرانی توسعه محصول گوگل ؛گوگل مشکل کاربران ایرانی را حل می‌کند

0 45

سرویس‌های تجاری و برخی سرویس‌های غیرتجاری گوگل در روزهای گذشته برای بسیاری از کاربران داخل ایران از دسترس خارج شده است و عده زیادی حتی به کمک انواع VPN هم امکان استفاده از این سرویس‌ها را ندارند. کارشناسان علت این واقعه را تغییر سیستم شناسایی کاربر توسط گوگل می‌دانند و معتقدند این تغییرات در راستای هدفمند کردن تبلیغات گوگل است که ناخواسته باعث شناسایی دقیق کاربران ایرانی و بسته شدن سرویس‌های تحریمی شده است.

به گزارش مدیرنامه، در این میان سرویس‌های غیرتحریمی هم وجود دارد که به اشتباه مسدود شده‌اند. مدیر ایرانی توسعه محصول گوگل وعده داده که این مشکل با پیگیری حل می‌شود. درحال حاضر فعالان ایرانی حوزه تکنولوژی درحال تهیه لیستی از محصولات گوگل هستند که استفاده از آن‌ها در کشور ایران طبق قوانین آمریکا و گوگل بلامانع است اما به اشتباه برای ایرانی‌ها مسدود شده‌اند. قرار است که این لیست از طریق مدیران ایرانی شرکت گوگل به اطلاع این شرکت برسد.

خشایارِ نژاد، مدیر ایرانی توسعه محصول گوگل در مورد شناسایی کاربران ایرانی توسط گوگل و مسدود شدن بسیاری از سرویس‌ها حتی در صورت استفاده از VPN به پیوست گفت: «این اتفاق بیشتر شبیه یک اشتباه فنی است تا تغییر در سیاست‌گذاری.» او با اعلام اینکه هنوز مشخص نیست چرا این اتفاقات افتاده توضیح داد: «از آنجایی که به آخر هفته کاری رسیدیم فعلا انتظار آن را نداریم که کسی جواب ایمیل‌های درون سازمانی را بدهد، اما پیگیر این موضوع هستیم و به محض روشن شدن مساله آن را به اطلاع کاربران ایرانی می‌رسانیم.»

او در مورد دلایلی که ممکن است پشت این اتفاق باشد اعلام کرد: «تا آنجایی که من می‌دانم هیچ قانون جدیدی به ثبت نرسیده است که به دلیل آن این اتفاق افتاده باشد و به همین دلیل من خوشبین هستم که بتوان این مساله را حل کرد اما نیازمند زمان یک تا دو هفته‌ای است.»

او در ادامه گفت: «گوگل نمی‌تواند سرویس‌های خود را برای منطقه ایران تست کند. به همین دلیل وقتی برای مردم یک کشوری تغییراتی را اعمال می‌کنند، نمی‌دانند این تغییر برای مردم یک کشور دیگر مانند ایران چه تغییراتی به وجود می‌آورد. به همین دلیل این سری مشکلات به وجود می‌آید که البته با پیگیری به احتمال خیلی زیاد برطرف می‌شود.»

هشتگ بزنید

به گفته نژاد، یک سری از کارمندان ایرانی گوگل در ۱۰ سال گذشته وقت بسیار زیادی گذاشته و با ارتباطات خوبی که با وکیل‌های گوگل برقرار کرده‌اند، مواردی که خارج از قانون بسته‌ شده را پیگیری می‌کنند تا محدودیت‌های این سرویس‌ها برطرف شود.

او ادامه داد: «مواردی که از سمت خود کاربران پیگیری می‌شود مانند امضای Petition یا هشتگ زدن در شبکه‌های اجتماعی، نشان‌دهنده عمق و بُعد مساله است. گوگل با این اتفاق متوجه می‌شود که چه تعداد آدم درگیر مساله این چنینی شده‌اند و روی زندگی چند نفر دیگر مستقیم یا غیرمستقیم تاثیرگذاشته است.»

نژاد افزود: «برای شرکتی مانند گوگل بسیار فرق می‌کند اینکه بگوییم هزار نفر آدم درگیر این مشکل شده‌اند یا یک میلیون نفر یا ۸۰ میلیون نفر. از آنجایی که تمام این‌ها از سمت گوگل بررسی می‌شود من پیشنهاد می‌کنم کاربران در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود را اعلام کنند و به‌خصوص با توییت‌ها و هشتگ‌های انگلیسی صدای خود را به گوش گوگل برسانند تا این مساله زودتر برطرف شود.»

منبع: پیوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.