مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

جهانگیری: بازار سرمایه ریسک‌پذیر است/ مردم با کارشناسان مشورت کنند

0 25

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حراست و حفاظت شود البته مردم باید بدانند که بازار سرمایه ریسک‌پذیر است و حتماً باید برای فعالیت در این بازار با کارشناسان مشورت کنند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌  جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، نقش بازار سرمایه را در مردمی کردن اقتصاد پراهمیت و اساسی دانست و گفت: حضور و فعالیت مردم در بازار سرمایه به معنای این است که افراد صاحب و مالک سهم کارخانجات بزرگ کشور می‌شوند.

وی با اشاره به گزارش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر اینکه در حال حاضر 13 میلیون نفر دارای کد معاملاتی هستند و در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، از دست‌اندرکاران سازمان بورس قدردانی کرد و افزود: شاخص‌های موجود نظیر تأمین مالی، شاخص کل بورس،‌ ارزش معاملات و تعداد کدهای معاملاتی فعال نشان می‌دهد که بازار سرمایه کشور بزرگ شده و عمق پیدا کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بازار سرمایه همواره و به‌خصوص در شرایط کنونی از اهمیت فراوانی برای کشور برخوردار است، گفت: بازار سرمایه برای همه دولت‌ها و حکومتها با اهداف مختلفی که دارند اهمیت دارد و یکی از مهم‌ترین اهداف آن شفاف‌سازی اقتصاد است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه بازار سرمایه نقش مهم و اساسی در شفافسازی اقتصاد ایفا می‌کند، افزود: عملکرد شرکت‌هایی که سهام خود را در بازار سرمایه عرضه میکنند تا حد زیادی باید شفاف باشد و عملکرد آنها زیر نظر سرمایه‌گذاران و کارشناسان اقتصادی خواهد بود و این برای هر اقتصاد و به خصوص اقتصاد کشور ما اهمیت دو چندان دارد.

وی، آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن در بورس را یکی از بزرگترین طرح‌های اقتصادی و اجتماعی کشور پس از انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود 50 میلیون نفر از مردم کشور در قالب طرح سهام عدالت، سهامدار کارخانجات مهم دولتی شده‌اند و امروز ارزش سهام آنها از رشد قابل قبولی برخوردار شده است به‌گونه‌ای که در حال حاضر ارزش سهام 500 هزار تومانی بین 7 تا 8 میلیون تومان و ارزش سهام یک میلیون تومانی بین 15 تا 16 میلیون است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به امکان مدیریت مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت توسط دارندگان این سهام، گفت: البته دولت به مردم توصیه می‌کند که سهام خود را نفروشند، چرا که ارزش آن افزایش پیدا خواهد کرد، البته شرایط برای کسانی که واقعا به پول آن نیاز دارند مهیا است تا بتوانند سهام خود را در بورس بفروش برسانند.

جهانگیری همچنین با اشاره به توافقات صورت گرفته برای پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه و اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت تصریح کرد: با اجرای این طرح این امکان فراهم می‌شود که سهام عدالت به عنوان وثیقه پذیرفته شود و افراد بتوانند با دریافت کارت اعتباری، بخشی از نیازهای خود را برطرف کنند.

وی همچنین با اشاره به طرح موضوع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در جلسه هیئت دولت،‌ اظهارداشت: این موضوع در دست بررسی است و در خصوص ساز و کار آن به نحوی تصمیمگیری خواهد شد که مصلحت سهام‌داران و مردم مدنظر باشد.

معاون اول رئیسجمهور افزایش چشمگیر حضور و فعالیت مردم در بازار سرمایه را از مهم‌ترین اتفاقات اقتصادی دانست و با اشاره به امکان خرید و فروش سهام عدالت در بورس، گفت: با اجرای طرح آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن، بخش مهمی از یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی برای مردمی کردن اقتصاد محقق شده است.

جهانگیری با اشاره به افزایش برنامه‌های تأمین مالی در بازار سرمایه، گفت: البته اقتصاد ایران اقتصادی بزرگ است و باید تأمین مالی از طریق بازار سرمایه بیش از میزان فعلی باشد و در این زمینه بخش خصوصی و شرکتهای بزرگ عمومی نیز باید فعالیت گستردهتری داشته باشند، چراکه بهترین محل برای تأمین مالی آنها بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه روز گذشته فروش موفقیت‌آمیز حدود 10 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت با نرخ سود 15 درصد انجام شد که البته بیش از 18 هزار میلیارد تومان تقاضا برای آن وجود داشت، به برنامه سال گذشته دولت برای فروش اوراق مشارکت اشاره و خاطرنشان کرد: سال گذشته با وجود آنکه نرخ سود فروش اوراق مشارکت 20 درصد بود اما به اندازه امسال استقبال نشد و این افتخار بزرگی است که نرخ سود بانکی در کشور به سمت منطقی شدن در حال حرکت است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت بازار سرمایه برای تأمین مالی طرح‌های مختلف اظهارداشت: اقتصاددانان کشور این موضوع را مورد توجه قرار دهند، حدود 10 سال است که نرخ رشد سرمایه‌گذاری کشور منفی بوده و این برای آینده اقتصاد ایران مشکل بزرگی است، باید برای فعالان بازار سرمایه و بخش خصوصی انگیزه ایجاد کنیم تا با استفاده از بازار سرمایه، تأمین مالی و نسبت به سرمایهگذاری اقدام کنند.

وی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر عرضه و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه گفت: سهام شرکت‌های دولتی با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی در بازار سرمایه عرضه شده و می‌شود و امروز که تقاضا برای خرید سهام شرکت‌ها از سوی مردم رو به افزایش است، هیچ فرصتی برای شرکت‌های بزرگ و نهادهای عمومی بهتر از شرایط فعلی نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: با دستور و مجوزی که مقام معظم رهبری دادند، حتی نهادهای نظامی نیز می‌توانند سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های زیرمجموعه خود که فعالیتهای غیرنظامی دارند را در بازار سرمایه عرضه کنند.

جهانگیری با اشاره به ادغام هفت بانک و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، تصریح کرد: خوشبختانه اتفاق مهمی در این زمینه رخ داده و نهادهای نظامی از فعالیت‌های بانکداری کناره‌گیری کرده‌اند و شاهد ادغام بانک‌های متعلق به این نهادها در بانک سپه هستیم.

وی، از بازار سرمایه و مشارکت فعال مردم برای حضور در این بازار به عنوان فرصتی بزرگ برای اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حراست و حفاظت شود البته مردم باید بدانند که بازار سرمایه ریسک‌پذیر است و حتماً باید برای فعالیت در این بازار با کارشناسان مشورت کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی اقتصادی سران سه قوه در خصوص واگذاری سهام شرکتها در بورس افزود: براساس این مصوبه، شرکت‌هایی که در سال 99 موفق به عرضه سهام خود در بازار سرمایه شوند، سازمان امور مالیاتی کشور تنها مالیات یک سال آنها را محاسبه می‌کند و به مالیات سالیان گذشته آنها ورود نخواهد‌کرد.

جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی رئیس سازمان شیلات ایران در خصوص طرح توسعه پرورش ماهی در دریا و اهداف و مزایای این طرح گفت: طرح توسعه پرورش ماهی در قفس از هر نظر مورد حمایت دستگاه‌های اقتصادی دولت است و وزارت جهاد کشاورزی نیز با جدیت این موضوع را در دست پیگیری دارد.

وی طرح تدوین شده سازمان شیلات برای توسعه پرورش ماهی در قفس را از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی توصیف کرد و گفت: در سالهای نخست شروع اجرای این طرح، دولت در حد توان خود از آن حمایت خواهد کرد و لازم است که ستادی در وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت پیگیری این طرح را عهده دار شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت پرورش ماهی در قفس در داخل کشور برنامه‌ریزی کند و پیگیریهای لازم را برای تأمین نیازهای مرتبط با این صنعت را انجام دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وجود سواحل طولانی در شمال و جنوب کشور، گفت: سواحل کشور در شمال و جنوب از نعمت‌های بزرگی است که خداوند به کشور ما عطا کرده که می‌توانند نقش بسیار مؤثری در روند توسعه کشور داشته باشند، اما متأسفانه آن طور که باید مورد استفاده قرار نگرفته و مناطق اطراف این سواحل نظیر سواحل مکران معمولاً به عنوان مناطق محروم محسوب می‌شوند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید برای اقتصاد دریامحور، کاری جدی در کشور انجام شود، گفت: برای توسعه اقتصاد دریامحور بخش خصوصی، سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت و همه دستگاههای مرتبط باید بسیج شوند چرا که با فعال شدن اقتصاد دریامحور هزاران فرصت شغلی در صنایع و خدمات مرتبط با آن راه‌اندازی خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه توانایی صنعتی کشور بسیار فراتر از میزان فعلی است، گفت: سازمان برنامه و بودجه باید موضوع ساخت داخل و تأمین نیازهای طرح توسعه پرورش ماهی در قفس را از معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزارت صنعت معدن و تجارت پیگیری کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اعلام آمادگی صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات ریالی و ارزی برای طرح توسعه پرورش ماهی در قفس، از رئیس این صندوق خواست زمان بازپرداخت این تسهیلات را طولانی‌تر در نظر بگیرند و دوره تنفس مناسب نیز برای بازپرداخت این تسهیلات لحاظ کنند.

جهانگیری افزود: اگر سیاست‌ها و برنامه‌های مناسبی برای توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس بکار گرفته شود و دولت نیز از این طرح حمایت کند،‌ با توجه به بازدهی مناسب و بازگشت سرمایه، این طرح به زودی جایگاه خود را پیدا خواهد کرد و روندی رو به رشد در پیش خواهد داشت و در مدت زمان کوتاهی از حمایت دولت بی‌نیاز خواهد شد.

همچنین در این جلسه که وزرای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جهاد کشاورزی، نفت، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گزارشی از وضعیت بازار سرمایه و عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مرتبط با این سازمان ارائه کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این گزارش به تشریح مسیر پیش روی این سازمان پرداخت و گفت: ارتقاء اثربخشی و کارآیی نظام نظارتی سازمان بورس، بهبود نقدشوندگی در بازار سرمایه، بین‌المللی شدن بازار سرمایه و حضور در بازارهای بینالمللی، توسعه کمی و کیفی ابزارها و نهادهای مالی در کنار بهبود نقش ارکان بازار سرمایه، ارتقاء بهره‌وری سرمایه‌های سازمانی و توسعه آموزش و فرهنگ سرمایه‌گذاری و بهبود نظام اطلاع‌رسانی در بازار سرمایه از جمله اهدافی است که سازمان بورس دنبال می‌کند.

وی همچنین گزارشی از نقش بازار سرمایه در تأمین مالی، ارزش بازار سرمایه، ارزش معاملات، شاخص کل، تعداد نهادهای مالی فعال و تعداد کدهای معاملاتی در این بازار ارائه کرد و افزود: ارتقاء شفافیت در انتشار اطلاعات شرکتهای فعال در بازار سرمایه از جمله دستاوردهای اخیر است به‌گونه‌ای که با پیگیری‌های سازمان بورس و اصلاحات صورت گرفته تأخیر در انتشار اطلاعات شرکتها از چند روز به نصف روز کاهش یافته است.

رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این نشست گزارشی از طرح توسعه پرورش ماهی در دریا و اهداف و مزایای این طرح ارائه کرد و گفت: اشتغالزایی در جوامع محلی به ویژه جامعه صیادی، بهره‌برداری از ظرفیت جزایر برای افزایش تولید ناخالص ملی، بهره‌برداری از منابع آب شور و لب شور با توجه به محدودیت منابع آب شیرین، دستیابی به تولید 200 هزار تُن تا پایان برنامه ششم و 400 هزار تُن در افق 1404 و بهره‌برداری از پهنه‌های دریایی و استفاده کمتر از اراضی خشکی به ویژه در شمال کشور از جمله اهداف این طرح محسوب می‌شود.

وی گزارشی از ظرفیت آبهای دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان در طرح توسعه پرورش ماهی در قفس ارائه کرد و افزود: ظرفیت آب‌های دریای خزر یک میلیون تُن و خلیج فارس و دریای عمان 3.6 میلیون تُن است.

رئیس سازمان شیلات ایران همچنین ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موجود تولید آبزیان کشور و تراز تجاری سازمان شیلات در سال‌های برنامه، برخی مشکلات و چالش‌های پیش روی اجرای این طرح را مطرح کرد.

/در ادامه این جلسه یکی از تولیدکنندگان بخش خصوصی فعال در حوزه آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس نیز گزارشی از طرحها و برنامههای در دست اجرای خود ارائه کرد و ضمن تشریح برخی مسائل و مشکلات پیش رو، خواستار حمایت دولت از این صنعت نوین شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.