مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

دانش‌بنیان‌های سلول‌ بنیادی و پزشکی بازساختی درمان کرونا را سرعت می‌دهند

0 14

شیوع کرونا محققان بین‌المللی و داخلی را در یک جبهه قرار داد تا همه با سلاع علم و فناوری به مبارزه با این بیماری بروند. در این میان سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی یکی از حوزه‌هایی است که ظرفیت بسیاری در آن برای تولید واکسن و محصولات بر پایه سلول علیه این بیماری وجود دارد.

امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی درباره فعالیت‌ها در این حوزه گفت: محققان دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان فعالیت‌هایی را در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی آغاز کردند که حوزه‌های گوناگونی را شامل می‌شود.

حمیدیه ادامه داد: یک تیم تحقیقاتی روی سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای درمان کرونا مشغول فعالیت هستند.اساتید دانشگاهی و 2 شرکت دانش بنیان در این تیم در کنار هم قرار گرفته اند تا با استفاده از استخراج سلول‌های مزانشیمی از 4 منبع گوناگون در درمان بیماران استفاده شود. در چند ماه آینده نتیجه این تحقیقات مشخص می‌شود.

وی درمان کرونا با نوع خاصی از سلول‌های ایمنی بدن (سلول‌های کشنده طبیعی NK Cell) را تحقیق دیگری دانست که در ان اساتید دانشگاهی و دانش بنیان‌ها همکاری دارند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی همچنین خبر از تحقیقات روی واکسن کرونا داد و گفت: گروهی از محققان با استفاده از دست ورزی داخل سلولی به دنبال ساخت واکسن هستند. اما ساخت واکسن فرآیندی پیچیده و زمان بر است. فعالیت در این زمینه آغاز شده است. البته تحقیقاتی نیز در حوزه تولید داروی ضد ویروس در حال انجام است.

 حمیدیه به یکی از اقدامات مهم دانش بنیان‌ها در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا اشاره کرد و گفت: یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاه‌های تهویه مکانیکی (ونتیلاتور) غیر تهاجمی شده است. این دستگاه‌ها کاربردی تر و ارزان قیمت‌تر هستند. در حال حاضر اداره تجهیزات پزشکی در حال بررسی دستگاه هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.