مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

نمکی: پیش بینی می‌شود پاییز سختی در پیش داشته باشیم

0 7

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برآورد می‌شود که در پاییز امسال، آنفلوآنزا و کرونا باهم بروز کنند و پیش بینی می‌شود که یکی از پاییزهای سخت را در پیش داشته باشیم و اگر چنین شد، باید آمادگی کامل داشته باشیم.

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  سعید نمکی روز شنبه در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: باید در مورد کرونا در حالت آماده باش باشیم. زیرا اگر ویروس تغییر رفتار دهد، تمام معادلات ما به هم می‌ریزد.

وی ادامه داد: در مورد کرونا معتقدیم که اگر در پاییز، پیک بعدی بروز کند و جهش ژنتیک عمده‌ای به سمت خشونت نداشته باشد، دیگر با شرایطی که تاکنون از سر گذرانده‌ایم مواجه نخواهیم شد و با کرونایی آرام‌تر روبه‌رو خواهیم بود. زیرا وقتی ویروس در طبیعت بچرخد، ایمنی را بالاتر می‌برد، دوم اینکه رفتار ویروس به سمت آرام‌تر شدن پیش می‌رود. سوم اینکه امیدواریم داروهای ضدویروس موثرتری را شناسایی کنیم.

تا پایان ۱۴۰۰ نباید به واکسن کرونا امیدوار باشیم

نمکی گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ نباید به واکسن کرونا امیدوار باشیم، زیرا تولید و ساخت واکسن پروسه‌ای بسیار زمان‌بر است. بنابراین امیدواریم بتوانیم پاییز را به خوبی مدیریت کنیم.

وی افزود: در سال جاری، واردات واکسن آنفلوآنزا افزایش خواهد داشت تا تمامی گروه‌های آسیب پذیر بتوانند واکسینه شوند.

مدیریت کرونا در تهران

وزیر بهداشت اظهار کرد: در مورد کلانشهر تهران، دکتر زالی و دکتر بندپی توانسته‌اند تاکنون مشارکت صمیمانه بین بخشی را ایجاد کنند و موفقیت‌هایی که در مقابله با کرونا مشاهده می‌کنیم، گواه بر این وفاق است.

وی ادامه داد: در مبحث کرونا، تهران را باید به گونه‌ای متفاوت ببینیم. تهران با سایر شهرستان‌ها در این زمینه فرق دارد.

می‌گویند وزیر بدشانسی بوده‌ام

نمکی بیان کرد: برخی می‌گویند بنده وزیری بدشانس بوده‌ام که بدو ورودم به وزارت بهداشت، با حوادث و وقایعی همچون سیل و زلزله و اپیدمی مواجه شدم، اما چرا از این منظر به موضوع می‌نگرند و چرا این‌گونه نمی‌اندیشند که خداوند در این عمر کوتاه به بنده این توفیق را داد که امور مردم که بندگان خدا هستند را انجام دهم. کرونا با وجود اینکه آسیب‌های زیادی به ملت‌ها زد، موهبت‌هایی نیز به همراه داشت.

نظام سلامت از دو سو جور کشید

وی اظهار کرد: در بحران کرونا ما در نظام سلامت از دو جهت جور کشیدیم.  از یک سو جور مسائلی که برای سلامتی مردم ایجاد شده بود و از سوی دیگر جور مسائل اقتصادی کشور را کشیدیم. متاسفانه در کشور ما اقتصاد خانوار به اقتصاد کلان پیوند نخورده، زیرا در سال‌های بعداز انقلاب سایه محکمی از اقتصاد کلان بر اقتصاد خانواده حاکم نشد. اگر در دنیا اتفاقی بیفتد، اول اقتصاد کلان آسیب می‌بیند و بعد از مدت‌ها اقتصاد خانواده آسیب می‌بیند، اما در ایران برعکس است.  یعنی با کوچکترین اتفاقی اول اقتصاد خانواده لطمه می‌بیند و بعد اقتصاد کلان.

با حدس و گمان نمی‌توان بحران را اداره کرد

نمکی گفت: با حدس و احتمال و شاید نمی‌توان بحران را اداره کرد. شیوه اداره مدیریت بحران به همین صورت است که شما انجام می‌دهید. یعنی ایجاد انسجام قوی بین بخشی و ترسیم دورنمایی از آینده. این شیوه را باید برای مدیریت کلانشهر تهران به عنوان یک برنامه ملی مصوب کرده و بر آن پایبند باشیم و این تشکلی که برای مدیریت تهران به وجود آمده است باید حفظ شود و با افت و نزول کرونا آن را رها نکنید.

وی افزود: عاجلانه‌ترین و کم خردترین نوع برخورد با کرونا این است که تصور کنیم این ویروس تمام شده است. ویروس کرونا ویروسی متفاوت است و باید با نگاهی متفاوت به آن بنگریم. از طرف دیگر ویروس‌های هم خانواده این ویروس مانند سارس و مرس به سمت کم خطر شدن هستند. زیرا اگر هر کدام از پاتوژن‌ها در طول تاریخ به قوت خود باقی بمانند و انسان‌ها را قتل عام کنند، از نسل بشر چیزی باقی نمی‌ماند. ویروس‌ها و پاتوژن‌ها به مرور آرام‌تر می‌شوند،  اما نمی‌دانیم که رفتار ویروس کووید ۱۹ چگونه خواهد بود. در مورد کووید ۱۹ نباید شتاب زده نظر داد، بین ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است تا در مورد این موضوع با قاطعیت بیشتری سخن گفت.

دانشگاه‌های علوم پزشکی جزیره‌ای عمل نکنند

وزیر بهداشت بیان کرد: در مورد شیوه مدیریت تصور می‌کنم که استان البرز و استان تهران را در قالب یک پکیج در نظر بگیریم. تاثیرات البرز بر تهران و تهران بر البرز با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از افراد در آنها رفت و آمد دارند، قابل توجه است. ستاد این دو استان باید یک پارچه شود، یعنی ستاد استانی را به ستاد منطقه‌ای تبدیل کنیم.  

وی ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران نباید جزیره‌ای عمل کنند و باید بنشینیم  و ساختار بهداشت و درمان تهران و حومه را به صورت یک پارچه طراحی کنیم.  تهران ویترین کشور در مباحث مختلف ملی است. بنابراین ضرورت دارد در مورد تصمیماتی که برای آن گرفته می‌شود نهایت هوشیاری را به کار گیریم.

نمکی افزود: در بحران کرونا، رفتار و عمل بیمارستان‌های تهران به عنوان اولین تماس با بیمار، برای کشور الگو بود و برای سایر بیمارستان‌ها جرات ایجاد کردند و جا دارد این وفاق و همدلی را ارج نهیم.

در این جلسه که صبح امروز و با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت،  انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و علی رضا زالی فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در شهر تهران، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مسئول در امر مقابله با کرونا و معاونان وزارت بهداشت در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گزارشی از عملکرد بخش‌های مختلف در ارتباط با مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران ارائه و درباره تصمیم‌ها و راهکارهای جدید در مقابله با این بحران بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش ایرنا،  تاکنون ۱۰۶۲۲۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۶۵۸۹ نفر رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.