مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

صحبت از کرونا در حضور کودکان ممنوع

0 11

یک روانشناس به مردم توصیه کرد در حضور کودکان درباره ویروس کرونا گفت وگو نکند زیرا این اتفاق سبب اضطراب و آسیب روحی و روانی در آنها می‌شود.

دکتر حسین ابراهیمی مقدم روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بروز یک موضوع ناشناخته و مبهم مانند کرونا در جامعه که فاقد راهکار قطعی به منظور کاهش و رفع آسیب باشد، به طور حتم سبب ایجاد رعب و وحشت در کشور می شود.

وی افزود: در طول تاریخ نیز مواجهه بشر با یک موضوع ناشناخته که سبب عدم توانمندی جهت تجزیه و تحلیل و پاسخ دهی می شد؛ موجب بروز خرافات در جوامع شده است.

ابراهیمی مقدم ادامه داد: به عنوان مثال بروز اوهام و خرافات در اساطیر یونان ناشی از رعب و وحشت و درگیری‌های ذهنی بشر به منظور دستیابی به یک راهکار برای رفع اتفاقات وهم انگیز بوده است که گاه وی را به جهت وحدانیت و یکتاپرستی یا کفر رهنمود می‌ساخت.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ترس و وحشت از بیماری کرونا نیز اکنون به جهت ابهام و عدم آگاهی و اطلاعات جامعه در خصوص این ویروس است.

ابراهیمی مقدم ادامه داد: این رعب و وحشت که بی تردید بر سیستم ایمنی بدن اثرگذار است؛ با افزایش اضطراب و تنش سبب افزایش میزان هورمون کورتیزول می شود و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

به گفته این متخصص، رشد متعارف این هورمون در بدن سبب افزایش هوشیاری و آمادگی سیستم ایمنی به منظور مقابله در برابر ویروس می شود؛ اما ازدیاد این هورمون (کورتیزول) تمامی منابع مورد نیاز و انرژی را تخلیه و سبب تضیعف سیستم ایمنی می شود.

ابراهیمی مقدم تصریح کرد: به گفته برخی متخصصان عوارض و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا کمتر از آنفولانزا است اما شیوع این ویروس (همه گیری بیماری) در مقایسه با ویروس آنفولانزا سبب اضطراب و نگرانی جامعه می شود.

وی افزود: این اضطراب سازوکارهای اجتماعی و اقتصادی را دچار اختلال و منابع اقتصادی را با خطر روبه رو می کند و این امر نیز بی شک بر بروز ترس و وحشت جامعه اثرگذار است.

ابراهیمی مقدم ادامه داد: حضور مکرر در منزل (به جهت شیوع بیماری) و پیگیری مداوم اخبار و اطلاعات نیز تمامی توجه و تمرکز را به بیماری معطوف و این امر هم آدمی را آزرده و پژمرده می کند.

به گفته وی، این حضور طولانی مدت در منزل برای برخی از حقوق بگیران و روزمزدها از نظر روانی و اقتصادی دشوارتر است.

این کارشناس یادآور شد: از منظر روانشناختی ارتباطات اجتماعی درگیری های ذهنی را کاهش می دهد؛ اما این تعاملات اجتماعی نیز که به جهت شیوع بیماری کاهش می یابد، اضطراب و تنش جامعه را توسعه می بخشد.

وی افزود: بی تردید جنبه‌های پزشکی همچون کاهش این ارتباطات باید مورد توجه قرار گیرد؛ اما حضور در منزل نیز باید با تجهیز امکانات رفاهی و سرگرمی و… همراه باشد.

به گفته ابراهیمی مقدم بهره گیری از تغذیه مناسب (مواد معدنی، پروتئین ها و…) نیز در این مدت بسیار حائز اهمیت است.

این روانشناس همچنین در خصوص تلقین بیماری یادآور شد: اضطراب و نگرانی در باره بیماری گاه سبب تلقین بیماری نیز می شود؛ به عنوان مثال تمرکز بر سردرد گاه موجب بروز این درد می شود؛ زیرا درگیری فکری در رابطه با یک مساله واکنش بدن نسبت بدان مساله را در پی دارد.

به گفته ابراهیمی مقدم این تنش و درگیری ذهنی با تضعیف سیستم ایمنی بدن آسیب پذیری در برابر بیماری را افزایش می دهد.

وی تاکید کرد: تفکر و همچنین دستیابی به اطلاعات در رابطه با بیماری ضروری است؛ اما باید از شایعات و خرافات فاصله گرفت و به منظور کسب دانش و آگاهی در باره بیماری به منابع معتبر علمی و اطلاعاتی رجوع کرد.

ابراهیمی مقدم گفت: راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کسب اطلاعات صحیح و جامع مردم در باره ویروس کرونا بسیار موثر است.

وی ادامه داد: شوخ طبعی، بازی‌های متنوع، درگیری ذهن در معنویت، شعر و داستان و همچنین رعایت اصول پزشکی همچون خواب کافی، تغذیه مناسب، ورزش و رعایت اصول بهداشتی نیز جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری موثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.