مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

خطر ابتلا به کرونا در کمین کودکان؛توصیه های یک فوق تخصص اطفال

0 29

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به امکان ابتلای کودکان به کرونا به خانواده‌ها توصیه کرد: فرزندان خود را جز در مواقع ضروری از خانه خارج نکنند و کمتر در اجتماعات حضور یابند.

دکتر رکسانا منصور قناعی فوق تخصص عفونی اطفال به نوپدید بودن ویروس کووید ۱۹ اشاره کرد و گفت: زمانی که در اسفندماه ایران با این ویروس مواجه شد حتی در کشور چین نیز اطلاعات زیادی درباره این بیماری وجود نداشت بنابراین بسیاری از اطلاعاتی که درمورد کمرنگ بودن انتقال این بیماری در کودکان گفته می شد، ناشی از نقص اطلاعاتی بوده است.

وی با یادآوری این که در اوایل شیوع این بیماری تعداد کودکان علایم دار نسبت به بزرگسالان کمتر بود، تصریح کرد: انتظار می رفت بزرگسالان علایم شدیدتر و بیشتری داشته باشند و مرگ و میر در آنها بالاتر باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمورد بالاتر بودن میزان ابتلا و مرگ و میر در افراد دچار بیماری های زمینه ای، مزمن و نقص ایمنی، اظهار کرد: گرچه در اوایل شیوع این بیماری در کودکان علائم بیماری، بستری و مرگ و میر نسبت به بزرگسالان بسیار کمتری دیده می شد، اما این به آن معنا نبود که کودکان دچار نوع بی علامت و کم علامت بیماری نمی شوند.

منصور قناعی تاکید کرد: کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت های تنفسی هستند و بنابر این ممکن بود بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.

وی با بیان این که در اسفند ماه کودکان مبتلا علایم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علایم بودند، گفت: همین مساله باعث می شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند.

این پزشک متخصص افزود: البته در همان دوران نیز برخی کودکان به علت ابتلا به کرونا بستری می شدند، اما این مسئله بیشتر در مواردی رخ می داد که کودک دچار یک بیماری نقص ایمنی و یا یک بیماری مزمن بود.

منصور قناعی ادامه داد: اما از فروردین ماه با فرم جدیدی از ابتلا در کودکان رو به رو شدیم، فرمی که به بیماری کاوازاکی شباهت داشت که آن را به عنوان التهاب بعد از عفونت می شناسیم.

وی توضیح داد:  این اطلاعات به دست آمد که نه تنها کودکان به کرونا دچار می شوند، بلکه می توانند به دیگران نیز انتقال دهند و همچنین فرمی از بیماری به دنبال کرونا پیش آمد که ناشی از فاکتورهای التهابی داخل بدن است، یعنی ممکن است در آن دوره  PCR کرونای کودک منفی باشد اما کودکی که بین یک تا چهار هفته قبل  دچار بیماری کرونا شده، مانند بیماری کاوازاکی در فاز التهابی باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: یعنی در آن صورت ارگان های مختلف بدن کودک بر اثر پاسخ بدن به عفونت اولیه، درگیر شده اند.

منصور قناعی ادامه داد: در حال حاضر نیز مواردی از این موضوع در بخش کودکان دیده می شوند که ممکن است با علایمی مثل اسهال، اختلال هوشیاری، اختلالات خونریزی دهنده و یا اختلال در ارگان هایی مانند کبد مراجعه کرده باشند و با بسیاری از بیماری های دیگر اشتباه گرفته شوند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کودکان ممکن است با فشار خون پایین و حال عمومی بسیار بد مراجعه کنند و بعد از بررسی مشخص شود کودک در چهار هفته گذشته سابقه تماس با یک فرد کرونا مثبت را داشته و یا اینکه خود ردپایی از عفونت کرونا را داشته باشد.

وی یادآور شد: در ۶۰ درصد موارد PCR این کودکان ممکن است منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی در برخی موارد مثبت است و یا اینکه کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: بنابر این این گونه موارد در حال حاضر در کودکان بیشتر دیده می شود و مسئله دیگر این است که کودکان نیز می توانند این بیماری را به اطرافیان و  سایر اعضای خانواده خود منتقل کنند.

منصور قناعی درباره تشخیص کرونا از ابله مرغان در کودکان توضیح داد: آبله مرغان در کودکان مگر در مواردی که فرد دچار نقص ایمنی است، بیماری چندان جدی نیست؛ در اسفندماه مواردی مشاهده شد که در کودک کرونا  و آبله مرغان همزمان باهم وجود داشت.

وی ادامه داد: بنابر این از روی علایم، درگیری ها و اپیدمی باید تشخیص داد که آیا در کودک همراهی این عفونت رخ داده است و یا اینکه یکی از این ها رخ داده و علائم دیگری را تظاهر می کند.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این پزشک متخصص افزود: معمولا انتظار می رود در کودکی که از سن شیرخوارگی گذشته باشد و مشکل زمینه ای نداشته باشد، آبله موغان بیشتر به صورت یک تب گذرا و با علایم پوستی به شکل برجستگی های آبدار بروز کند و تشخیص این بیماری چندان دشوار نیست، اما اگر همین علائم به دنبال بیماری کووید ۱۹ رخ داده باشد، علایم بسیار شدیدتر است و ارگان های دیگری نیز معمولا درگیر می شوند و بیشتر ممکن است با یک آبله مرغون عارضه دار اشتباه گرفته شود.

منصور قناعی ادامه داد: البته این دو ویروس می توانند همزمان با هم نیز بروز کنند.

از رژیم غذایی متنوع غافل نشوید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به سوالی درمورد راهکارهای تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی کودکان اظهار کرد: اطلاعات ضد و نقیض زیادی در این باره وجود دارد، اما بررسی ها نشان می دهد، یک رژیم غذایی سالم و متنوع می تواند برای همه التهاب ها و عفونت ها کمک کننده باشد، ضمن اینکه کماکان ترجیح داده می شود که از رژیم های پر پروتئین با چربی و کربوهیدرات کم استفاده شود تا مواد غذایی ضروری از جمله اسیدهای آمینه، مینرال ها و میکروالمان ها برای کودکان تامین شود.

منصور قناعی با بیان این که رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از کرونا تفاوت زیادی با سایر بیماری های عفونی ندارد، بر ضرورت پیروی از یک رژیم غذایی متنوع، پروتئین دار و کم کربوهیدرات تاکید کرد.

ویروسی که علائم سایر بیماری ها را تقلید می کند!

وی درباره تزریق واکسن آنفولانزا توضیح داد: کماکان توصیه می شود که واکسیناسیون از شهریور ماه و یا هرزمان که واکسن آنفولانزا در اختیار کشور قرار می گیرد انجام شود، متاسفانه یکی از مشکلاتی که بروز آن پیش بینی می شود این است که کرونا ویروس علائم بسیاری از بیماری ها از جمله ریه، گوارش وکبد را تقلید کند.

این متخصص تاکید کرد: بنابر این با آغاز فصل آنفلوانزا با چند مشکل رو به رو خواهیم بود، اول آنکه ممکن است علائم آن با آنفلوانزا اشتباه گرفته شود و دوم اینکه ممکن است این دو بیماری یکدیگر را تشدید کرده و به عوارض یکدیگر کمک کنند.

تزریق واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی ضروری است؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بنابر این مانند سال های گذشته به افراد، به ویژه کسانی که مشکلات نقض ایمنی دارند، توصیه می شود حتما از واکسن آنفولانزا استفاده کنند.

 منصور قناعی با تاکید بر ضرورت استفاده از واکسن آنفولانزا برای کودکان زیر پنج سال، گفت: در مورد افرادی که با گروه های با ریسک بالا تماس دارند، مانند والدین کودکان زیر پنج سال، دارای نقص ایمنی و یا دارای مشکلات مزمن نیز حتما از واکسن استفاده کنند.

وی همچنین زنان باردار را از دیگر گروه هایی عنوان کرد که باید نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند.

این متخصص ادامه داد: در باقی موارد نیز توصیه می شود هر فردی که امکان دسترسی دارد، از واکسن استفاده کند، زیرا پیش بینی می شود پاییز و زمستان آتی آنفلوانزا را همراه با کووید ۱۹ داشته باشیم.

وی نسبت به حضور کودکان بدون وسایل حفاظت فردی در فضاهای مختلف جامعه از جمله مترو، مراکز خرید، مهمانی ها و به طور کلی اماکن پرجمعیت هشدار داد و گفت: از علائم خطری که درباره هر کودکی بررسی می شود، سابقه تماس با افراد مبتلا و یا مشکوک، حضور در اماکن پر ریسک و همچنین سفر است.

دکتر منصور قناعی تصریح کرد: اگر ۱۵ دقیقه با یک فرد مبتلا بدون حفاظ در فاصله یک متری در تماس باشید، حتی اگر صحبت، سرفه و عطسه نیز اتفاق نیفتند باز هم امکان ابتلا وجود دارد و در صورت صحبت، سرفه و عطسه نیز شانس ابتلا افزایش می یابد.

این متخصص افزود: از افراد می خواهیم از خروج غیر ضروری از منزل خودداری کنند و با توجه به بروز این بیماری در کودکان از حضور کودکان در اماکن پر ریسک ممانعت کنند.  

لزوم استفاده از ماسک برای کودکان

وی در ادامه نسبت به لزوم استفاده از ماسک توسط کودکان هنگام تاکید کرد و گفت: والدین باید سعی کنند ماسک را با اندازه صورت کودک تنظیم کنند، ضمن اینکه در حال حاضر استفاده از ماسک های ساده جراحی برای کودکان کافی است.

منصور قناعی همچنین بر ضرورت رعایت فاصله یک تا دو متری از افراد برای پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه کرونا علائم بسیاری از بیماری ها را تقلید می کند، گفت: بنابر این هر کودکی که دچار علائمی همچون تب می شود که به درمان های عادی پاسخ نمی دهد حتما باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

کرونا در کودکان با چه علائمی بروز می کند؟

این پزشک متخصص درباره علایمی که در صورت بروز در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه شود، توضیح داد: در کودکان زیر یک سال تب بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابر این در صورت تبی که با درمان های عادی پایین نیاید والدین باید کودک را نزد پزشک بیاورند و پزشک کرونا را نیز در لیست تشخیص های خود قرار دهد.

وی ادامه داد: علامت دیگری که بسیار شایع است و هرسال در فصل تابستان بسیاری از کودکان با آن مواجه می شوند، اسهال و استفراغ است و با توجه به اینکه اسهال و استفراغ نیز می تواند از علائم گوارشی کرونا باشد، اگر در حال حاضر در کودک اسهال و استفراغی اتفاق بیفتد که پزشک نتواند با درمان های عادی آن را بر طرف کند و یا با درگیری سیستم های دیگر بدن مانند سرفه و یا بروز دانه هایی بر روی پوست و یا زردی همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد.

منصوری قناعی افزود: بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن و کاهش ادرار از علائمی است که والدین در صورت مشاهده باید نسبت به آن ها احساس خطر کنند.

وی تصریح کرد: بروز این علائم به ویژه در کودکانی که با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده اند و یا اینکه بدون وسایل حفاظتی در اماکن شلوغ، باید شک ما را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ برانگیزد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت شست و شوی مرتب دست ها و حفظ فاصله اجتماعی با افراد به والدین توصیه کرد جز در مواقع ضروری کودکان را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.