مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

تهدید ترامپ علیه مراکز فرهنگی ایران جنایت جنگی است

0 32

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: تهدید علنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به مراکز مهم فرهنگی در ایران در صورتی اجرایی شدن، جنایت جنگی است.

دیده بان حقوق بشر در مطلبی که در تارنمای اینترنتی این سازمان منتشر شد افزود: دولت آمریکا باید فورا تصریح کند که همواره به قوانین جنگی بین المللی پایبند است.

«آندرا پراسو» (Andrea Prasow) قائم مقام مدیر دیده‌بان حقوق‌بشر سازمان ملل گفت: ترامپ باید علنا تهدیدهای خود را علیه دارایی های فرهنگی ایران پس بگیرد و  به طور شفاف اعلام کند که مجوز یا دستور جنایت جنگی را صادر نمی کند. وزارت دفاع آمریکا نیز باید به طور آشکار بر تعهد خود برای پیروی از قوانین جنگی و تبعیت از دستورات نظامی قانونی تاکید کند.

قوانین جنگی حملات عمدی به اهداف غیرنظامی و استفاده از آنها برای اهداف نظامی را منع می کند. اشیا دارای اهمیت فوق العاده برای میراث فرهنگی مردم نباید هدف حملات قرار گیرند.

ماده ۵۳ پروتکل اول کنوانسیون ژنو به ویژه هر گونه اقدامات خصومت آمیز علیه اشیا فرهنگی را منع می کند و از جمله مانع تبدیل شدن این اشیا به اهداف تلافی جویانه می شوند.

آمریکا عضو کنوانسیون پراگ در زمینه حفاظت از اموال فرهنگی در درگیری های مسلحانه است که چنین حملاتی را منع می کند.

 بر اساس قوانین جنگی، افرادی که دستورحملات عمدی به اشیا غیرنظامی را می دهند یا در این حملات شرکت می کنند مرتکب جنایت جنگی شده است.

این گزارش افزود: تهدیدهای ترامپ علیه میراث فرهنگی ایران بازتاب بی توجهی گسترده تر دولت او به مسائل حقوق‌بشر است. تحریم های اخیر آمریکا مانع دسترسی مردم عادی این کشور به داروهای ضروری شد است. تهدید اخیر آمریکا برای حمله به دارایی های فرهنگی ایران احتمالا این دیدگاه را نزد ایرانی ها تقویت می کند که آمریکا توجه چندانی به سلامت و رفاه آنها ندارد.

پراسو همچنین گفت: تهدید ترامپ برای حمله به میراث فرهنگی ایران بی توجهی او به قوانین جنگی جهانی را نشان می دهد. ترامپ با خودداری از محکوم کردن قتل بیرحمانه «جمال خاشقچی» نویسنده سعودی یا بخشش جنایتکاران جنگیِ محکوم شده کمترین توجه را به حقوق‌بشر به عنوان بخشی از سیاست خارجی آمریکا نشان داده است.

ترامپ در تازه ترین اظهار نظر خود  در توئیتر تهدید کرده که ۵۲ اثر تاریخی و فرهنگی ایران را نابود می کند.

این تهدید او با واکنش های بسیاری مواجه شد و انتقادهای فراوانی را برانگیخت.

خبرنگاران آلمانی، تهدید ترامپ به هدف قرار دادن میراث فرهنگی ایران را با «اقدام وحشیانه طالبان در از بین بردن این بخش‌ها و آثار هنری افغانستان» مقایسه کردند.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات آمریکایی در واکنش به تهدید ترامپ در توئیتر نوشت: هدف قرار دادن غیرنظامیان و مراکز فراهنگی همان اقدامی است که تروریست ها انجام می دهند. این یک جنایت جنگی است.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه (۱۳ دی) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور ترامپ و با شلیک موشک از پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شده و به شهادت رسیدند.

ترامپ پیش از این مدعی شده بود که حمله به امکان فرهنگی ایران  به تلافی ۵۲ آمریکایی خواهد بود که سال‌ها پیش ایرانی‌ها گروگان گرفته بودند.

منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.