مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

کانال مالی ایران و اروپا چه تأثیری بر بازار ارز می‌گذارد؟

0 23
آلبرت بغزیان: ایران باید موضع خود در قبال اف‌ای‌تی‌اف را روشن کند

کانال مالی ایران و اروپا چه تاثیری بر بازار ارز می‌گذارد؟ 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: انتظار می رود قیمت ارز ایران تحت تاثیر برقراری کانال مالی ایران و اروپا با ریزش روبرو شود.

به گزارش مدیر نامه از خبرگزاری خبرآنلاین؛ کانال مالی ایران و اروپا باید ارز را ارزان کند.

این نتیجه‌گیری تنها در صحبت‌های آلبرت بغزیان به چشم نمی‌خورد ، بسیاری از کارشناسان معتقدند با برقراری کانال مالی ایران و اروپا، ابتکار عمل برای تقویت بنیان‌های اقتصادی برابر تحریم‌های شدید امریکا در اختیار ایران قرار گرفت.

بغزیان در این خصوص گفت: صفحه سیاست ایران در نظام بین المللی صفحه‌ای پویا و در حال تغییر است، اگر با خروج ترامپ از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری ابتکار عمل در اختیار این کشور ناراضی از برجام قرار گرفت، امروز با برقراری کانال مالی ایران و اروپا، بار دیگر توپ وارد زمین ایران شد.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص کارایی این کانال مالی گفت: طبیعتا این کانال مالی مراودات ایران با جهان را امکان‌پذیر کرده و نه تنها واردات کالاهای اساسی چون دارو و دیگر اقلام مورد نیاز را در مرحله اول امکان پذیر می‌کند بلکه شرایط را برای صادرات کالا از ایران نیز مهیا خواهد کرد که این به معنای ورود ارز به کشور است.

اف ای تی اف

شرط اروپا چیست؟

او با تاکید بر اینکه شرط اروپا برای برقرار ماندن این کانال مالی باید مورد توجه سیاستگذار و حاکمیت قرار گیرد، گفت: اروپایی‌ها انظتار دارند ایران روند پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف را طی کند، طبیعی است اگر بحث‌ها در این زمینه تداوم یابد و ایران نتواند این شرط را اجرایی کند نباید انتظار داشت این کانال برقرار باقی بماند .

وی با اشاره به اینکه ایران باید هر چه سریع‌تر موضع خود را در قبال این شروط مشخص کند، گفت: واکنش آمریکایی‌ها شفاف بود، آنها متناسب با تغییرات رخ داده در صدد تغییر شرایط خود هستند، بدان معنی که احتمالا از طریق اعمال تحریم‌های تازه اروپا، چین و روسیه را تحت فشار قرار دهند اما نکته مهم و اساسی این است که ما با اقدامی اثرگذار می‌توانیم بازی را بار دیگر به نفع خودمان تغییر بدهیم .

بغزیان گفت: پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف نه در شرایط کنونی تحریم بلکه حتی پس از لغو تحریم‌ها ضرورتی انکارناپذیر برای ایران است چرا که مراوده مالی ایران و جهان بدون توجه به تحریم‌ها، مستلزم رعایت این شروط است.

در بیانیه اتحادیه اروپا نیز تاکید شده است:در رابطه با مقابله با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم (AML/CFT) و انطباق با تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل، INSTEXT تحت بالاترین معیارهای بین المللی عمل خواهد کرد. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام اف‌ای‌تی‌اف خود را سریعا اجرا کند.وی گفت:عدم اجرای عناصر برنامه اف‌ای‌تی‌اف حتی پس از لغو تحریم‌ها مانعی برای مراودات ایران و جهان می شود .

او با اشاره به اینکه ایران باید به رایزنی‌ها برای برقراری کانال‌های موازی با اروپا اقدام کند، گفت: این امر اجرای همان پیش شرط یعنی اجرای عناصر برنامه اف‌ای‌تی‌اف را طلب می‌کند.

 پدیده چسبندگی قیمت

او به چسبندگی قیمت ها در بازار اشاره کرد و گفت: انتظار معقول ریزش قیمت ها در بازار ارز است، از پس خروج آمریکا از برجام، اتفاق بزرگی رخ داده و ایران بار دیگر توانسته موقعیت خود را در بازار جهانی تثبیت کند، اینکه ایران بتواند 5 کشور بزرگ جهان را مجاب به حفظ برجام کند دستاورد کمی نیست اما باید توجه کنیم نااطمینانی‌ها به آینده ،ترس از عدم تصویب پالرمو و همچنین بلاتکلیف ماندن سایر لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف هنوز بازار را تحت تاثیر خود قرار می دهد و برخی با موج‌سواری بر این مسائل می‌توانند بازار ارز را از واکنش منطقی به این اتفاق بازدارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.