مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

چه کسانی از پشت پرده جهان را اداره می‌کنند

0 59

نام و تصاویر «امانوئل مکرون»، «دونالد ترامپ»، «ولادیمیر پوتین» و «آنگلا مرکل» برای اغلب مردم جهان شناخته شده‎است. اما صحنه‎ گردان واقعی سیاست جهان، تنها این مردان و زنان نیستند، پشت سر آن‌ها در سایه، مردان و زنان دیگر هستند که با تأثیر معنوی خود بر آنها، در بسیاری از تصمیم‎گیری‎ های آن‌ها مؤثر هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز، «رونالد ریگان» ترجیح می‎داد در کنار مشاورانی همچون «اولیور نورث» از فالگیر شخصی همسرش «نانسی ریگان» هم مشورت بگیرد. این فالگیر یکی از کسانی بود که «ریگان» در واقعه «ایران کنترا» با او مشورت کرد.

یا مثلاً «دونالد ترامپ» سوا از مشاوره‎های مداوم با «جارد کوشنر»، دامادش، با «تاکر کارلسون» مجری «فاکس نیوز» مشورت می‎کند. او کسی بود که رئیس‎جمهوری امریکا را متقاعد کرد، نباید به ایران حمله نظامی کند. اما رهبران کنونی از مشورت چه کسانی بهره‎مند هستند و چه کسانی بر سیاست‎های آنان در سال ۲۰۲۰ تأثیر می‎گذارند.

«ولادیسلاو سورکوف»، نجواگر «پوتین»

بازیگران اصلی سیاست جهان 2020 چه کسانی هستند؟

«ولادیسلاو سورکوف»، کاردینال کرملین، روی کاغذ، او سمت مشاور رئیس‎جمهوری روسیه را دارد و از جمله مشاوره‎هایش به پوتین در قالب این سمت، فعالیت‎های روسیه در شرق اوکراین است. اما تأثیر او بر رئیس‎جمهوری روسیه بسیار بیش از این است. او کسی است که از سال ۱۹۹۹ پله‎های پیشرفت را یکی پس از دیگری در کنار «پوتین» پیمود. او ایدئولوگ کاخ کرملین است و در بسیاری از حرکت‎های اجتماعی که دولت روسیه به راه می‎اندازد، نقش دارد.


«سیبت اندیا»، مروارید سیاه «مکرون»

«امانوئل مکرون» او را استخدام کرد تا به‌عنوان سخنگوی دولتش کار کند. اما در سالی که گذشت، تبدیل به پرنفوذ‎ترین فرد بر رئیس‎جمهوری فرانسه شد و به اعتقاد بسیاری وی سمبل مدارا و سخاوتمندی در دولت فرانسه است، یعنی همان چیز‌هایی که «مکرون» هنگام انتخابات وعده آن‌ها را داده بود. او که تابعیت سنگالی دارد، اما سه سال است که شهروند فرانسه شده ‎است، از چهره‎هایی است که مردم او را مسئول سیاست‎های اقتصادی رئیس‎جمهوری خود و به راه افتادن اعتراضات یک سال اخیر می‎دانند.


«اجیت کومار دوال»، جیمز باند «مودی»

بازیگران اصلی سیاست جهان 2020 چه کسانی هستند؟

هندی‎ها به او لقب جیمز باند داده‌اند. او در اصل مشاور امنیت ملی «نارندرا مودی»، نخست‎وزیر هند است. اما در واقع مورد اعتمادترین فرد از نظر «مودی» در حوزه‎هایی نظیر سیاست خارجی و امنیت است. او کسی است که حرف اول سیاست‎های دولت هند درخصوص کشمیر، پنجاب و شمال شرق هند را که مناطقی پرمناقشه هستند، می‌زند. برخی می‎گویند او مدت‌ها با لباس مبدل در چین، پاکستان و میانمار در خفا زندگی کرده ‎است و هراس داشته مذهب هندوی خود را اعلام کند. علت اقدامات سختگیرانه او در این مناطق نیز همین است.


«استفان میلر»، روی نژادپرست «ترامپ»

او به‌طور معمول خارج از رادار اخبار کاخ سفید است. اما واقعیت آن است که او کسی است که توانست از خوی دمدمی «ترامپ» فرار کند و به سرنوشت غول‎هایی مثل «استیو بنن» و «جان بولتون» دچار نشود. «میلر» تنها ۳۴ سال دارد، اما آنقدر روی «ترامپ» نفوذ داشته که بتوان او را مسئول برخی سیاست‎های نژادپرستانه و افراطی رئیس‎جمهوری امریکا نظیر دیوارکشی در مرز مکزیک دانست.


«پیتر آلتمایر»، تکیه‎گاه «مرکل»

بازیگران اصلی سیاست جهان 2020 چه کسانی هستند؟

«آلتمایر» را قدرتمندترین فرد برلین معرفی می‎کنند. او نزدیک‌ترین فرد به قدرتمندترین سیاستمدار زن جهان یعنی «آنگلا مرکل» است. آن دو از سال ۱۹۹۴ که «مرکل» وارد بوندستاگ شد، کنار هم بوده‎اند. او در دولت صدراعظم آلمان پست‎های مختلفی از عالی‎ترین پست در وزارت محیط زیست گرفته تا اقتصاد را داشته است. اما بیش از این‌ها او در تصمیمات مهمی چون، مداخله در مسائل اقتصادی یونان و در‌های باز به روی مهاجران سوری نقش بسزایی داشته است.


«ابراهیم کالین»، مغز متفکر «اردوغان»

او سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه است. اما در واقع با توجه به آکادمیک بودن و گرایش‎های فلسفی‎اش، مورد اعتمادترین فرد به «رجب طیب اردوغان» است و به او لقب مغز متفکر رئیس‎جمهوری ترکیه را داده‎اند. «اردوغان» عموماً سیاست‎هایی تحریک‌آمیز برای غرب دارد. از خرید اس ۴۰۰‌های روسی گرفته تا سیاست‎هایش در سوریه و بازی‎هایش با کارت مهاجران. «کالین» کسی است که سعی می‎کند از حجم رویارویی‎های اردوغان با غرب بکاهد و حتی گاه خود را مخالف سیاست‎های او نشان می‎دهد.


«لیو هی»، برادر «شی»

بازیگران اصلی سیاست جهان 2020 چه کسانی هستند؟

او همانند برادری برای «شی جین‎پینگ» است و نقش زیادی در سیاست‎های اقتصادی رئیس‎جمهوری چین دارد که از قضا به قدرت حکومت او کمک بسیاری کرده ‎است. «شی» اغلب از او به‌عنوان «کسی که برای من بسیار مهم است» یاد می‎کند.

اقتصاد نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.