مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

پیام رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار

درکنار تقدیرها آستانه تحمل مان را برای شنیدن حقایق و انتقادها بالا ببریم

0 74,251

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران طی پیامی به مناسبت روز خبرنگار ضمن تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) به قلم خود نوشت: ای کاش درکنار همه تجلیل ها و تقدیرها برای پاسداشت مقام و رسالت خبرنگاران، کمی هم به خودمان رجوع کرده و آستانه تحمل مان را برای شنیدن حقایق و انتقادها که ممکن است مطابق با سلیقه یا منافع ما هم نباشد، بالا ببریم، چه بسا در آن صورت و با همراهی ما، خبرنگاران عزیز خواهند توانست بهتر از گذشته و با فراغ بال بیشتر آنهم با کمترین دغدغه و نگرانی، حرفشان را بزنند، مسئولان و مدیران اجرایی کشور را نقد کنند و اخبار را به گوش مخاطب شان برسانند.

متن کامل پیام محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به مناسبت روز خبرنگار به شرح زیر است:

سلام و درود خدا بر تمامی وقایع‌ نگارانی که حرمت قلم و آگاهی را پاس می‏دارند و خامه خویش را جز در مسیر حق و عدالت به کار نمی‏گیرند.

و سلام و درود خدا بر تمامی خبرنگاران شهیدی که قلم را سلاح خویش و رسانه را سنگرِ دفاع از استقلال و آزادی و مقابله با قدرتهای سلطه ‏گر جهانی و زرمندان و زورمندانِ بریده از انسانیت قرار دادند و در این راه پرافتخار به لقاء الله رسیدند.

خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه ای، مرهون تلاش های شبانه روزی این عزیزان است.

خبرنگار بودن یعنی دویدن های مداوم، استراحت نکردن های همیشگی و جواب نشنیدن هایی که با بی احترامی انجام میشود.

خبرنگار بودن یعنی شروع هر روزه برای بهترین بودن و آگاهی بخشی درست توأم با امید:

یک جامعۀ زنده، همواره برای اینکه بتواند از مشکلات و بحرانها عبور کند، احتیاج دارد تا واقعیتها را بخوبی بداند. از همین رو خبرنگاران میتوانند ضمن اطلاع رسانی درست، برای مردم از واقعیتهای موجود، امید و تحرک بسازند، هرچند که خودشان در کار و زندگی روزمرۀ خویش، صدها سختی و محدودیت داشته باشند که قطعاً دارند.

هدف یک خبرنگار از کاری که انجام میدهد رسیدن به شهرت نیست، بلکه او بدنبال کشف حقیقت است و با فعالیتهای شبانه روزی خویش، مسئولان کشور را به پاسخگویی وا میدارد. اما وظیفه یک خبرنگار این است که بدون در نظر گرفتن علایق، سلایق و با کنار گذاشتن هرگونه تعصب و وابستگی های سیاسی و جناحی، اخبار واقعی را به مردم انتقال داده و زمینه رشد و توسعه و سربلندی کشور، خشکانیدن ریشه فساد و همچنین ارتقاء سطح رفاه و معیشت هموطنان عزیزمان را فراهم آورند.

براستی که رسالت اصحاب خبر و رسانه بسیار خطیر و حساس است، چنانچه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است:  (حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس).

از همین روست که میتوانیم حق گویی و مطالبه گری حق توسط خبرنگاران عزیز را مجاهدتی عظیم و فداکاری فرهنگی سترگ بنامیم و قدردان آن باشیم.

در همین راستا لازم به ذکر است که خیلی ها برای روز و هفته خبرنگار، قلم فرسایی کرده و پیام تبریک نوشتند، برای خبرنگاران کف زدند، جلسه گرفتند، شاخه گل یا هدیه و…. دادند و از همه مهمتر قولهای زیادی را در جهت رفع مشکلات و ارتقاء سطح کار و زندگی خبرنگاران، علناً و در برابر اصحاب رسانه بر زبان جاری ساختند اما زمانیکه وارد عالم واقعیت میشویم و از جو و حال و هوای روز و هفته خبرنگار که فاصله می گیریم، متأسفانه به عینه مشاهده میکنیم که تمام گفته ها، نوشته ها و قولهای غالب مسئولان به ورطه فراموشی سپرده شده و تلاشگران عرصه خبر را با بیشترین مشکلات و استرس ها به حال خود تنها گذاشته تا همچنان از جان و مال و آبروی خویش مایه بگذارند تا رسالت اطلاع رسانی به درستی انجام شود.!!

درکنار همه تجلیل ها و تقدیرها برای پاسداشت مقام و رسالت خبرنگاران، ضروری است کمی هم به خودمان رجوع کرده و آستانه تحمل مان را برای شنیدن حقایق و انتقادها که ممکن است مطابق با سلیقه یا منافع ما هم نباشد، بالا ببریم، چه بسا در آن صورت و با همراهی ما، خبرنگاران عزیز خواهند توانست بهتر از گذشته و با فراغ بال بیشتر آنهم با کمترین دغدغه و نگرانی، حرفشان را بزنند، مسئولان و مدیران اجرایی کشور را نقد کنند و اخبار را به گوش مخاطب شان برسانند.

در خاتمه اینجانب بر خود واجب میدانم تا بدینوسیله در هفدهمین روز از ماه مرداد 1401، جدای از ارج نهادن به تلاشهای این عزیزان و پاسداشت شهیدان عرصه خبر و رسانه، از خدمات با ارزش و زحمات خبرنگاران محترم تقدیر نموده، موفقیت، سلامتی و سربلندی همه صاحبان قلم را از درگاه ایزد یکتا خواستار باشم.

اینجانب برای دومین بار امید بر این دارم تا دولت سیزدهم به سکانداری جناب آقای رئیسی به مشکلات ارباب رسانه و خبرنگاران محترم توجه ویژه ای معطوف و مبذول داشته و رفع موانع و رفاه این زحمتکشان عرصه آگاهی را بیش از پیش مدنظر دولت خویش قرار دهند. زیرا برکسی پوشیده نیست که بخش اعظمی از آگاهی مردم شریف ایران با زحمات شبانه روزی این عزیزان محقق میگردد و بدون حضور تلاشگران عرصۀ خبر، نه تنها کشور و مردم شریف ما بلکه کل جهان و مردم سراسر دنیا در ناآگاهی و کمای بی خبری فرو خواهند رفت.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.