مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان راه اندازی می شود

0 15

شورای پول و اعتبار با هدف پیشگیری از سوءاستفاده از تخصیص و تامین ارز بابت واردات کالا به کشور، سامانه رفع تعهد ارزی وارد کنندگان توسط بانک مرکزی را تصویب کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه دیشب شورای پول واعتبار که به ریاست عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شد، با این پیشنهاد بانک مرکزی موافقت شد.
در سال های گذشته برخی از سوء استفاده کنندگان پس از طی مراحل قانونی نسبت به تخصیص و تامین ارز اقدام می کردند و در مقابل، مطابق با ارز دریافتی کالا به کشور وارد نمی کردند.
بر اساس این گزارش، به دلیل نبود یک سامانه منسجم به منظور ثبت فعالیت‌های واردکنندگان، امکان دسترسی بانک‌ها به عملکرد گذشته وارد کنندگان فراهم نبود؛ همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق های بازرگانی که کارت بازرگانی برای اشخاص صادر می کنند نیز اطلاعاتی در رابطه با عملکرد تجاری واردکنندگان نداشتند.
با اجرای سامانه یاد شده، ایفای تعهد واردکنندگان به عنوان یک شاخص اعتبار سنجی از سوی بانک‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر سازمان ها ارزیابی می شود که اشخاص متخلف از دریافت خدمات تا زمان رفع تعهد ارزی محروم می شوند.
بانک مرکزی اعلام کرد در راستای پیشگیری و مبارزه با رانت و فساد، این سامانه یکی از گلوگاه های فساد را خواهد بست، همچنین عملکرد بانک‌ها نیز در این خصوص ارزیابی خواهد شد و با بانک‌هایی که مشتریان آنها بیشترین آمار عدم ایفای تعهد ارزی داشته باشند نیز برخورد خواهد شد.
بانک مرکزی اعلام کرد با دسترسی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این سامانه امکان ثبت سفارش جدید برای اشخاص دارای تعهد ایفا نشده وجود نخواهد داشت.
سازمان امور مالیاتی نیز در برخورد قانونی با گیرندگان ارز با دسترسی به این سامانه، اقدام لازم را انجام خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.