مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

روسیه فیلتر “تیک تاک” در آمریکا را نقض حقوق بشر خواند

0 11

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به تهدیدهای آمریکا علیه شبکه اجتماعی چینی تیک تاک واکنش نشان داد و هرگونه ایجاد اختلال در آن توسط آمریکا را تلویحا نقض حقوق بشر خواند.

ماریا زاخارووا روز شنبه در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد، گفت: اقدامات حکومت آمریکا در این مورد (شبکه تیک تاک) مغایر با اصول اقتصاد آزاد است و معیارهای سازمان تجارت جهانی را نقض می کند. 

وی افزود: تلاش مقامهای حکومتی در واشنگتن برای توجیه این گونه ایجاد مشکل برای رقیب چینی به منظور بلعیدن آن با هدف تامین امنیت آمریکا، بیشرمانه بنظر می رسد. 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن طرح این ادعا که اپلیکیشن شبکه اجتماعی چینی پرطرفدار “تیک‌تاک” یک تهدید برای امنیت ملی کشورش به شمار می رود، اعلام کرد که استفاده از این اپلیکیشن را در آمریکا ممنوع خواهد کرد.

شبکه خبری سی ان ان با انتشار این خبر نوشت: دونالد ترامپ اواخر شب جمعه (روز گذشته ) اعلام کرد به این علت که شبکه تیک تاک از عقد قرار داد با شرکت مایکروسافت امتناع ورزیده و به جای آن قرار است از اپلیکیشن هایی که متعلق به چینی ها است استفاده کند، فعالیت این شبکه را در سراسر آمریکا منع خواهد کرد.

ترامپ به خبرنگاران گفت: من اختیارات لازم را برای ممنوعیت این شبکه اجتماعی در آمریکا دارم.

تیک ‌تاک اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی برای اشتراک ویدیو است که سریع‌ترین رشد را در بین جوانان داشته است. آمار رسمی کاربران آن مشخص نیست اما طبق گزارش‌ها، بیش از یک میلیارد بار دانلود شده است. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود گفت: اقدامات سخت و غیرقابل توجیه آمریکا در مورد شبکه اجتماعی تیک تاک را نقض تعهدات واشنگتن در تامین شرایط برای انتشار آزاد و گسترده اطلاعات و انتخاب آزاد منابع آن می دانیم.

 وی افزود: از واشنگتن می خواهیم در شیوه های خود برای حفظ انحصار کمپانی های بزرگ آمریکایی در عرصه اطلاع رسانی در بخش بین المللی شبکه های اجتماعی  تجدید نظر کند و آن را با معیارها و ارزش های بین المللی مطابقت دهد.

زاخارووا در پایان بیانیه نوشت: از سازمان های مربوطه بین المللی و سازمان های دیده بان حقوق بشر انتظار داریم بطور شایسته واکنش نشان داده و اقدامات آمریکا را ارزیابی حقوقی کنند. 

گفتنی است دولت آمریکا در یک دهه گذشته همواره کشورهایی را که به دلیل آنچه تهاجم فرهنگی و عدم کنترل شبکه های اجتماعی آمریکا همچون فیس بوک یا توییتر میدانستند و دست به فیلتر آنها می زدند را کشورهای دیکتاتوری می‌خواند حال خود این کشور با شبکه اجتماعی روبرو شده است که بر خلاف گذشته مالکیت کنترل آن در دست آمریکایی ها نیست تا بتوانند به سانسور هوشمند در آن دست بزنند ضمن اینکه با سرعت باورنکردی در حال پشت سر گذاشتن اینستاگرام توسط جوانان در نقاط مختلف جهان است.

این شبکه اجتماعی امکانات تدوین بی شماری در اختیار کاربران قرار می دهد و جلوه های ویژه متعددی دارد و از این طریق فرصت ارز اندام به افراد با انتشار ویدیو های بیشمار در کوتاه ترین زمان ممکن را با قابلیت دانلود آسان به کاربران می‌دهد.

رشد این شبکه اجتماعی در روسیه نیز چشم گیر است و هر روز صدها نفر عضو آن می‌شوند تا اوقات فراغت خود را با دیدن ویدئوهای ساختگی دیگران با طعم سرگرمی سپری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.