مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

رشد ۱۰ درصدی بخش صنعت تا پایان آذرماه

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ۹ ماهه امسال تولید کشور در بیش از دو سوم کالاهای منتخب، افزایشی بوده و طبق اعلام بانک مرکزی رشد بخش صنعت در این مدت در مقایسه با سال گذشته به ۱۰ درصد رسیده که دستاورد بسیار بزرگی است.

0 19

به گزارش روز پنجشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» ‌ در دومین میز ساخت داخل صنعت پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل افزود: طی این مدت و بر اساس آمارهای موجود صادرات از واردات پیشی گرفته، تراز تجاری کشور مثبت شده و از نظر وزنی با ۱۰۳ میلیون تن صادرات، نزدیک به ۲۰ درصد افزایش صادرات داشته‌ایم.

وی در ادامه با تبریک و تسلیت شهادت جانسوز حاج قاسم سلیمانی و یاران وفادارش، خاطرنشان‌ کرد: روح این سردار رشید اسلام و کشورمان یاری‌گر اقداماتی است که در حوزه نهضت ساخت داخل انجام می‌دهیم.

وزیر صنعت بیان داشت: سردار سلیمانی به دلیل حفظ اسلام، ایران و این ‌ملت بزرگ از جان خود مایه گذاشت و فداکاری کرد و بهترین راه برای تداوم راه وی تلاش شبانه‌روزی و توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در همه زمینه‌هاست.

وی ادامه داد: پرچمدار نهضت ساخت داخل به یقین رهبر معظم انقلاب هستند و اگر امروز به این نقطه رسیدیم که برخی گله‌مندی های تشکل‌ها و واحدهای صنعتی به قدردانی و تشکر انجامیده، در سایه انجام وظیفه در راستای منویات معظم‌له در این حوزه و در سال رونق تولید است.

رحمانی گفت: باید ساخت داخل را در کشور تبدیل به یک فرهنگ و ارزش کنیم و همه به این باور برسند که امروز ادامه راه شهدا، توجه به نهضت داخلی‌سازی است.

وی ادامه داد: هر فردی با هر میزان از ظرفیت و توان می‌تواند در این نهضت عمومی سهیم شده و حتی یک ‌خانم خانه‌دار نیز با خرید کالای ایرانی در این نهضت می‌تواند مشارکت داشته باشد.

وزیر صنعت خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند که سیاست‌های تکیه بر توان داخلی باید آن‌چنان محکم باشد که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شد آسیبی به این سیاست‌ها وارد نشود و این برای ما تبدیل به یک اعتقاد و باور شده است.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی در حوزه ساخت داخل وجود دارد، از جمله آنها منابع انسانی شامل کارگران و مهندسان خلاق قابل ذکر است که باید مورد حمایت قرار گیرند.

داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۰

رحمانی گفت: تا افق ۱۴۰۰ داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار از نیازهای وارداتی کشور را در برنامه داریم و در همین راستا ضرورت دارد حتی از فرصت‌های استفاده نشده و منابع خدادادی موجود حداکثر استفاده و بهره‌مندی انجام شود.

وی اظهار داشت: اولویت نخست ما بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکیدات رئیس جمهوری، حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال کشور است.

رحمانی، کیفیت، تحویل در موعد مقرر و قیمت را سه عامل رقابتی در جهان برشمرد و گفت: عامل زمان بسیار حائز اهمیت‌تر است و باید در دستور کار سازندگان واقع شود.

وی با اشاره به افتتاح طرح تولید ورق های فولادی API در اصفهان در روزهای اخیر، گفت: این طرح ۲۵۰ میلیون یورو کاهش ارزبری داشته و طرح های متعددی از این دست در کشور در حال انجام است.

وزیر صنعت تصریح‌کرد: برای دستیابی به ایده‌آلهای خود در برخی رویکردها از جمله همین ساخت داخل و توسعه کسب و کارهای نو، باید نگاه‌های سنتی را اصلاح کنیم، همچنین در تامین نقدینگی مورد نیاز واحدها باید نگاه‌های موجود در کشور اصلاح شود و ضرورت دارد که تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر شرایط موجود باشد.

منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.