مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

رشد ۱۰ درصدی بخش صنعت تا پایان آذرماه

0 21

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ۹ ماهه امسال تولید کشور در بیش از دو سوم کالاهای منتخب، افزایشی بوده و طبق اعلام بانک مرکزی رشد بخش صنعت در این مدت در مقایسه با سال گذشته به ۱۰ درصد رسیده که دستاورد بسیار بزرگی است.

به گزارش روز پنجشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» ‌ در دومین میز ساخت داخل صنعت پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل افزود: طی این مدت و بر اساس آمارهای موجود صادرات از واردات پیشی گرفته، تراز تجاری کشور مثبت شده و از نظر وزنی با ۱۰۳ میلیون تن صادرات، نزدیک به ۲۰ درصد افزایش صادرات داشته‌ایم.

وی در ادامه با تبریک و تسلیت شهادت جانسوز حاج قاسم سلیمانی و یاران وفادارش، خاطرنشان‌ کرد: روح این سردار رشید اسلام و کشورمان یاری‌گر اقداماتی است که در حوزه نهضت ساخت داخل انجام می‌دهیم.

وزیر صنعت بیان داشت: سردار سلیمانی به دلیل حفظ اسلام، ایران و این ‌ملت بزرگ از جان خود مایه گذاشت و فداکاری کرد و بهترین راه برای تداوم راه وی تلاش شبانه‌روزی و توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در همه زمینه‌هاست.

وی ادامه داد: پرچمدار نهضت ساخت داخل به یقین رهبر معظم انقلاب هستند و اگر امروز به این نقطه رسیدیم که برخی گله‌مندی های تشکل‌ها و واحدهای صنعتی به قدردانی و تشکر انجامیده، در سایه انجام وظیفه در راستای منویات معظم‌له در این حوزه و در سال رونق تولید است.

رحمانی گفت: باید ساخت داخل را در کشور تبدیل به یک فرهنگ و ارزش کنیم و همه به این باور برسند که امروز ادامه راه شهدا، توجه به نهضت داخلی‌سازی است.

وی ادامه داد: هر فردی با هر میزان از ظرفیت و توان می‌تواند در این نهضت عمومی سهیم شده و حتی یک ‌خانم خانه‌دار نیز با خرید کالای ایرانی در این نهضت می‌تواند مشارکت داشته باشد.

وزیر صنعت خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند که سیاست‌های تکیه بر توان داخلی باید آن‌چنان محکم باشد که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شد آسیبی به این سیاست‌ها وارد نشود و این برای ما تبدیل به یک اعتقاد و باور شده است.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی در حوزه ساخت داخل وجود دارد، از جمله آنها منابع انسانی شامل کارگران و مهندسان خلاق قابل ذکر است که باید مورد حمایت قرار گیرند.

داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۰

رحمانی گفت: تا افق ۱۴۰۰ داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار از نیازهای وارداتی کشور را در برنامه داریم و در همین راستا ضرورت دارد حتی از فرصت‌های استفاده نشده و منابع خدادادی موجود حداکثر استفاده و بهره‌مندی انجام شود.

وی اظهار داشت: اولویت نخست ما بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکیدات رئیس جمهوری، حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال کشور است.

رحمانی، کیفیت، تحویل در موعد مقرر و قیمت را سه عامل رقابتی در جهان برشمرد و گفت: عامل زمان بسیار حائز اهمیت‌تر است و باید در دستور کار سازندگان واقع شود.

وی با اشاره به افتتاح طرح تولید ورق های فولادی API در اصفهان در روزهای اخیر، گفت: این طرح ۲۵۰ میلیون یورو کاهش ارزبری داشته و طرح های متعددی از این دست در کشور در حال انجام است.

وزیر صنعت تصریح‌کرد: برای دستیابی به ایده‌آلهای خود در برخی رویکردها از جمله همین ساخت داخل و توسعه کسب و کارهای نو، باید نگاه‌های سنتی را اصلاح کنیم، همچنین در تامین نقدینگی مورد نیاز واحدها باید نگاه‌های موجود در کشور اصلاح شود و ضرورت دارد که تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر شرایط موجود باشد.

منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.