مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران: صنعت کشور فقط مشکل نقدینگی ندارد

0 36

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فعلی حوزه صنعت را مشکلات واردات مواد اولیه عنوان می‌کند که باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفت: هرچند یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش تولید و صنایع ما نقدینگی و سرمایه در گردش است اما این‌همه مشکل نیست. درواقع این‌طور نیست که بگوییم با تزریق منابع مالی و تسهیلات بانکی به بخش مولد کشور نمی‌توانیم شاهد رشد اشتغال و افزایش کمی و کیفی تولید باشیم چراکه ده‌ها مشکل دیگر هم وجود دارد.

ضرورت مشارکت سازمان ها

ابوالفضل روغنی گلپایگانی ادامه داد: از سوی دیگر این تصور که وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌تنهایی می‌تواند مشکلات صنعت را حل کند، تصور درستی نیست بلکه سازمان‌های دیگر مانند تأمین اجتماعی، امور مالیاتی و … نیز در مشکلات تولید نقش به سزایی دارند.

روغنی گلپایگانی اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این میان باید به وظایف اصلی خود از کنترل‌های لازم و تأمین مواد اولیه و پیش‌بینی شرایط کسب‌وکار گرفته تا استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز و همچنین سیاست‌های اصولی در بخش تجاری برای تأمین ارز موردنیاز فعالان اقتصادی کشور، عمل کند.

دیپلماسی بازرگانی ضعیف!

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با تأکید بر اینکه به‌هرحال وزارت صمت متولی صنعت است و باید از آن دفاع و حمایت کند، تصریح کرد: در تأمین ارز نیاز به صادرات غیرنفتی بالایی داریم که متولی آن‌هم سازمان توسعه تجارت در زیرمجموعه وزارت صمت است که متأسفانه دیپلماسی بازرگانی این سازمان بسیار ضعیف است. به‌عنوان نمونه رایزنان بازرگانی باید در کشورهای دیگر فرصت‌های تجاری را برای صادرکنندگان فراهم کنند که شاهد عملکرد قوی و خوبی از آنها نبودیم.

او در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در وزارت اقتصاد و مرکز پژوهش‌های مجلس دائماً فضای کسب‌وکار رصد می‌شود. قبل از جهش‌های ارزی، مشکل نقدینگی از مهم‌ترین مشکلات صنعت کشور بود و در حال حاضر نیز مهم‌ترین بحث تولید و واحدهای صنعتی تأمین و تخصیص ارز است. البته که فقط با این مشکل مواجه نیستیم و دیگر فاکتورها را نیز باید به مشکلات صنعت اضافه کنیم. مانند جریان تحریم که شرایط سختی برای تولید ایجاد کرده است. کرونا نیز مزید بر علت شده و شرایط را بدتر کرده است که قرار بود امتیازهایی را سازمان امور مالیاتی را در نظر بگیرند اما انجام نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.