مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

دسترسی کسب وکارهای آنلاین به داده‌های دولتی ممکن شد

0 11

دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، یازدهمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک با حضور رئیس کارگروه و نمایندگان وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات، قوه‌قضائیه، سازمان برنامه و بودجه، ستاد کل نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، بانک مرکزی، وزارت کشور و سازمان امور اداری و استخدامی به‌صورت آنلاین برگزار شد.

در این جلسه رضا باقری رئیس کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک و دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات در دست انجام برای تسهیل فعالیت کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: برای آنکه بتوانیم نیازمندی‌های کسب‌وکارها برای دسترسی به سرویس‌های دولت الکترونیک را فراهم کنیم، با همکاری ستاد توسعه دیجیتال معاونت علمی فراخوان گسترده‌ای منتشر کردیم و از کسب‌وکارها خواستیم نیازمندی‌های خود را برای دسترسی به API دستگاه‌های دولتی اعلام کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس تاکنون یکسری از API‌های دستگاه‌های اجرایی شناسایی شده است؛ در اقدامی دیگر علاوه‌بر آنکه بخش‌خصوصی نیازمندی خود را اعلام می‌کند، از بخش دولتی هم خواستیم که در این زمینه پیشگام باشد و شرایط دسترسی به سرویس‌های دیجیتال دولتی را بخش‌خصوصی فراهم کند.

به این ترتیب آنجا که تلاقی عرضه و تقاضای API صورت می‌گیرد امکان دریافت و دسترسی به سرویس‌های دولت الکترونیک به راحتی اتفاق می‌افتد. بر این اساس در یازدهمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک مصوب شد تا در مرحله اول داده‌های دستگاه‌های دولتی و اجرایی در ابتدا به پیشنهاد خود دستگاه‌های دولتی باز شود و پس از آن اگر بخش‌خصوصی نیاز به داده دیگری از دستگاه‌های دولتی داشت، اجازه دسترسی به آن API نیز صادر شود.

طبق این مصوبه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک، دسترسی به داده‌های دولت و انتشار آن در قالب سامانه یکپارچه data.gov.ir و همچنین وبگاه هر دستگاه صورت می‌گیرد. در همین حال باقری اصل با اشاره به نشت اطلاعات شناسنامه‌ای ۸۰ میلیون کاربر ایرانی از طریق سرورهای سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت در اواسط فروردین امسال نیز از پیگیری این موضوع و تذکر و هشدار به دستگاه‌های خاطی در قالب نامه مکتوب خبر داد. وی گفت: در فروردین شاهد درز اطلاعاتی مربوط به سامانه‌های وزارت بهداشت و ثبت احوال بودیم که منجر به فروش میلیون‌ها اطلاعات کاربران شد. این آسیب‌پذیری‌ها با وجود اینکه از قبل آسیب‌شناسی شده بود، اما به دلیل عدم توجه دستگاه‌ها، مشکلاتی را ایجاد کرد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات ادامه داد: برای جلوگیری از اتفاقات مشابه و هشدار درخصوص این موضوعات، نامه‌ای به دستگاه‌های ذی‌ربط ارسال شد؛ هم اکنون دستگاه‌ها نسبت به این فعالیت‌ها هشیارتر شدند. از سوی دیگر به‌عنوان رئیس کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک و دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات از دستگاه‌ها خواستم که از زیرساخت‌ها و قابلیت‌های این کارگروه استفاده کنند تا مباحث شفاف‌تر شده و با ملاحظه بیشتر، شاهد حداقل اتفاقات از این دست شویم.

باقری اصل با تشریح گزارش عملکرد سال ۹۸ شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز در این جلسه گفت: پس از ابلاغیه رئیس‌جمهور درخصوص شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال ۹۸، نخستین جلسه با حضور رئیس‌جمهور و وزرا در بهمن ماه ۹۸ برگزار و منتج به ابلاغیه شماره ۱۳ شورای اجرایی فناوری اطلاعات به دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی شد.

وی ادامه داد: با وجود بحران کرونا، کارگروه ویژه ستادی را برای پیگیری دستورات رئیس‌جمهور مربوط به سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در راستای دولت الکترونیک تشکیل داد. از دیگر مصوبات این جلسه ارائه سرویس شماره شبا بانک مرکزی برای سازمان امور مالیاتی جهت دریافت شماره شبای کلیه حساب‌های مودیان و درخواست سرویس استعلام صلاحیت بهداشتی فردی و محیطی برای تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار از طریق اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات بود.

خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.