مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

جهانگیری: کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۸

0 19

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: تعداد بیکاران از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و نرخ بیکاری در سال ۹۸ به ۱۰.۲ کاهش یافته است.

به گزارش مدیرنامه و به نقل از فارس، جلسه کارگروه ملی برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری عصر چهارشنبه 3 اردیبهشت ۹۹ به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

ضرورت ایجاد فرصت های شغلی در روستاها

اسحاق جهانگیری در این جلسه بر ضرورت تلاش برای ایجاد فرصت های شغلی در روستاها تاکید کرد و گفت: اگر چه تامین زیرساخت هایی نظیر آب، برق، گاز، راه، بهداشت، آموزش و پرورش نقش مهمی در توسعه روستاها دارد اما آنچه موجب ماندگاری روستاییان در روستاها می شود ایجاد اشتغال و درآمد کافی است چرا که با وجود زیرساخت ها، اگر اشتغال و درآمد وجود نداشته باشد ساکنین روستاها به شهرها مهاجرت خواهند کرد.

وی با اشاره به جلسات بررسی آسیب های اجتماعی که در حضور مقام معظم رهبری برگزار می شد، خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه هایی که در این جلسات مطرح بود، مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها و آسیب های اجتماعی ناشی از آن بود که پس از طرح پیشنهاد برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری برای پیشگیری از حاشیه نشینی روستائیان، رهبر معظم انقلاب از این طرح استقبال و بر لزوم اجرا شدن آن تاکید کردند.

30 درصد از جمعیت کشور در روستاها

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه 30 درصد از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند و نمی توان نسبت به مسائل آنها بی توجه بود، افزود: اخیرا در شورای عالی اداری موضوع تشکیل شورای عالی عشایری و روستایی به تصویب رسید و رییس جمهور نیز آن را ابلاغ کرده است تا این شورا، مرکزی برای رسیدگی و توجه به مسائل روستاها و روستاییان باشد.

جهانگیری با یادآوری اینکه دولت تدبیر و امید اقدامات و برنامه های عمده ای را در روستاهای کشور انجام داده است، گفت: دولت در زمینه های مختلف و در تکمیل زیرساخت ها نظیر راه، آب، گاز و برق اقدامات بزرگی انجام داده است که بعنوان نمونه در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید به 14هزار روستا گاز رسانی شده بود که این عدد اکنون به 30 هزار روستا رسیده است.

برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری

وی برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری را طرحی مناسب و پرفایده توصیف و تصریح کرد: در این طرح تاکنون 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که وزارت جهاد کشاورزی سهم عمده ای از این منابع را به خود اختصاص داده و سایر بخش ها نظیر صنعت، گردشگری و نهادهای حمایتی به ویژه کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز استفاده مناسبی از این منابع در جهت اشتغال زایی روستایی داشته اند.

معاون اول رییس جمهور عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش اشتغال زایی را مناسب و قابل قبول ارزیابی کرد و افزود: به طور متوسط سالانه 600 تا 700 هزار فرصت شغلی در این دوره ایجاد شده که کمترین مورد آن مربوط به سال 98 است که 430 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد و با مجموع این اقدامات تعداد بیکاران از 3 میلیون و 200 هزار نفر به 2 میلیون و 800 هزار نفر کاهش یافته و شاهد پایین آمدن نرخ بیکاری در کشور بوده ایم و نرخ بیکاری در سال 98 به ۱۰.۲ کاهش یافته است.

جهانگیری ادامه داد: امروز که موضوع بیکاری از مسائل اصلی کشور است باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که اقتصاد کشور بتواند فرصت های شغلی ایجاد کند. البته در کنار ایجاد اشتغال باید برای صیانت از اشتغال موجود نیز برنامه ریزی دقیق داشته باشیم چرا که مشاغل و کسب و کارهای خرد و متوسط به سرعت آسیب می بینند و لازم است که با حساسیت ویژه از آنها مراقبت کنیم.

7 هزار میلیارد تومان تسهیلات آماده تخصیص

وی با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه مبنی بر فراهم بودن 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات آماده تخصیص در سال 99 به طرح های اشتغال زایی روستایی و عشایری خاطرنشان‌کرد: این تسهیلات قرار است با نرخ های سود ۴، 6 و 10 درصد باشد.

معاون اول رییس جمهور افزود: این مبلغ رقم قابل توجهی است که در اختیار کسب و کارها و طرح های خرد و متوسط برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری قرار خواهد گرفت که لازم است با نظارت دقیق و هماهنگی میان دستگاه های مختلف به شکل مناسب توزیع شود.

حمایت ازمشاغل گردشگری در روستاها

جهانگیری همچنین با اشاره به مشاغل مرتبط با گردشگری در روستاها و فعالیت واحدهای بوم گردی در مناطق روستایی اظهار داشت: واحدهای بوم گردی به خوبی در روستاهای کشور فعال شده اند که البته در شرایط شیوع کرونا متحمل آسیب ها و خساراتی شدند که حتما باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه علاوه بر توجه به راه اندازی واحدهای تولیدی در روستاها، باید به بازار فروش محصولات آنها نیز توجه شود، به بازدید خود از نمایشگاه توانمند سازی کمیته امداد امام خمینی(ره) در استان خراسان رضوی اشاره و خاطر نشان کرد: کمیته امداد در تامین بازار فروش برای این محصولات اقدامات خوبی انجام داده است و از طریق راه اندازی بازار الکترونیک به تبلیغ و بازاریابی برای این محصولات پرداخته است.

جهانگیری تصریح کرد: مهمترین رسالت برای حمایت از مشاغل و واحدهای تولیدی در اشتغال روستایی و عشایری این است که برای آنها بازار فراهم کنیم چرا که پایداری این مشاغل به بازار فروش محصولات آنها وابسته است.

معاون اول رییس جمهور از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست برای تبلیغ و بازاریابی محصولات تولیدی روستایی و عشایری اعتبارات لازم را در نظر بگیرد و ضمن نظارت بر کیفیت محصولات آنها، به دنبال بازار فروش این محصولات باشد تا دولت از بازدهی اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری اطمینان حاصل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.