مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

جهانگیری : وزارت ارشاد، پناهگاه و مامن اصحاب فرهنگ و هنر است

0 16

معاون اول رییس جمهوری مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه فرهنگ، هنر، رسانه و اندیشه دانست و تصریح کرد: اصحاب فرهنگ و هنر باید این وزارتخانه را پناهگاه و مامن خود بدانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اسحاق جهانگیری امروز شنبه در نشست مدیران ارشد این وزارتخانه افزود: همه دستگاه‌ها و موسسات فرهنگی و هنری باید از سیاستگذاری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر تبعیت کنند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از مجوزهای خود به اصحاب فرهنگ و هنر برای فعالیت دفاع کند، تاکید کرد: اصحاب فرهنگ و هنر باید این وزارتخانه را پناهگاه و مأمن خود بدانند.

اصلی‌ترین وظیفه حاکمیت را تأمین زندگی آبرومندانه

جهانگیری اصلی‌ترین وظیفه حاکمیت را تأمین زندگی آبرومندانه برای مردم دانست و گفت: اصحاب فرهنگ و هنر در گرفتاری‌های کشور به عنوان مرجعی موثر نقش آفرینی می‌کنند.

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بودجه بخش فرهنگی کشور یادآورشد: بودجه بخش فرهنگی کشور باید مورد بازنگری قرار گیرد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه کار رصد افکار عمومی وظیفه ای مهم و حساس است که می تواند موجب پیشبرد برنامه های ملی شود، گفت: در برگزاری مراسم روز ۱۳ فروردین امسال مردم به سخنان مسئولان توجه کرده و با اینکه جریمه ای برای حضور آنها برای رفتن به طبیعت مشخص نشده بود از رفتن به خارج از خانه پرهیز کردند. این اتفاق و همراهی میان مردم، نخبگان و دولت می تواند در بخش های دیگر و تنگناهای پیش رو نیز به کار گرفته شود تا همه در کنار یکدیگر از مقطع دشوار پیش رو عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه رصد و پیمایش های مربوط به افکار عمومی باید به طور دوره ای و مستمر انجام شود، گفت: می توان از نتایج این افکارسنجی ها به افزایش یا کاهش سرمایه اجتماعی و گرایش مردم به اجرای طرح های مختلف پی برد بنابراین نباید این پژوهش ها متوقف شود و یا نتایج آن در کتابخانه ها باقی بماند، بلکه باید از آن برای حل مسائل و مشکلات کشور در بخش های مختلف استفاده کرد.

جهانگیری تصریح کرد: همه مسئولان باید دربیان آمارها به نتایج مراکز رسمی و نظرسنجی های معتبر استناد کنند در غیر این صورت هر کس می تواند ارقام و اعدادی متفاوت برای بیان دیدگاه خود ابراز کند، ضمن آنکه باید از نتایج نظرسنجی ها نسبت به تقویت نقاط مثبت و یا اصلاح امور استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه همه صاحبنظران معتقدند که زندگی پس از کرونا در همه ابعاد بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت، گفت: باید پیامدها و آثار اجتماعی و فرهنگی کرونا را نیز مورد بررسی قرار دهیم و برای مقابله با چاش های ناشی از آن راهکار تهیه کنیم.

دکتر جهانگیری افزود: کسب و کارهای بخش فرهنگ همانند کسب و کارهای سایر بخش ها در شرایط کرونا دچار آسیب شده اند که در این خصوص اخیراً جلساتی با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار کردم که مطالب مطرح شده در آن جلسات بسیار نگران کننده بود زیرا گزارش ها حاکی از آن بود که برخی از هنرمندان در تأمین نیازهای جاری زندگی نیز با مشکل مواجه شده اند.

معاون اول رییس جمهور بااشاره به برنامه دولت برای ارائه تسهیلات به بنگاه ها و بخشهای آسیب دیده از کرونا تصریح کرد: ‌دولت به میزان ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد را برای کمک به این بخشها تصویب کرده است اگر تسهیلات با نرخ سود ۱۲درصد برای بخش فرهنگ وهنر مناسب نیست، می توان ازتسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری که با نرخ چهار و شش درصد تصویب شده استفاده کنند. بخشی از برنامه ها و کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرار است در روستاها اجرایی شود و این وزارتخانه نیز باید سهم خود را از این تسهیلات دریافت کند.

دکترجهانگیری همچنین بااشاره به پیام مقام معظم رهبری که به مناسبت افتتاح مجلس یازدهم ارسال شد، گفت: مقام معظم رهبری معمولاً برای هر سال نامگذاری اقتصادی انجام می دهند اما در پیامی که برای افتتاح این دوره مجلس شورای اسلامی ارسال کردند، دو اولویت مهم را برای مسئولین کشور تعیین کردند که این دو اولویت مسایل فرهنگی و اقتصادی کشور بود اما متأسفانه توجه همه مسئولین بیشتر به موضوع اقتصاد معطوف می شود و توجه کافی به موضوع فرهنگ صورت نمی گیرد. بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه فرهنگ باید پیگیریهای لازم برای پرداختن دستگاه ها به اولویت های فرهنگی را انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه توجه به کسب و کارهای بخش فرهنگ که از شرایط کرونا آسیب دیده اند بسیار پراهمیت است، اظهارداشت: در جلساتی که با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار شد، تصمیماتی برای کمک به وضعیت معیشتی گروه های آسیب دیده از کرونا اتخاذ شد که انتظار دارم نتایج اجرای این تصمیمات به صورت ماهیانه گزارش شود. البته اعلام شده است که توافقات خوبی با سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای اجرای این مصوبات حاصل شده است.

دکتر جهانگیری در ادامه با تأکید بر اینکه اقتصاد حوزه فرهنگ اقتصادی خلاق است و از ظرفیت های گسترده ای برخوردار است، گفت: قرار بود طرح جامعی برای اقتصاد خلاق بخش فرهنگ و هنر تهیه و در دستور کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گیرد که هنوز این طرح آماده نشده و امیدوارم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را با جدیت دنبال کند.

توجه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور 

معاون اول رییس جمهور یکی از مهمترین پیام های اقتصاد مقاومتی را توجه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور دانست و گفت: بر اساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، فعالیت هایی که به ظرفیت داخلی کشور اتکا دارند و نتایج این فعالیت ها قابل عرضه به دنیا است، باید در اولویت باشند که این موضوع شامل اقتصاد بخش فرهنگ نیز می شود زیرا اقتصاد حوزه فرهنگ، اقتصادی خلاقانه و متکی به توان داخل است که از بازدهی بالا برخوردار است و قابلیت عرضه به دنیا را نیز دارد.

دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه موضوع اقتصاد خلاق باید در همه دستگاه های اجرایی مورد توجه قرارگیرد، اظهارداشت: حوزه اقتصاد فرهنگ هم در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم در سایر دستگاه ها نظیر نظام بانکی و صندوق توسعه ملی باید مورد توجه قرار گیرد و لازمه این امر این است که مسئولین وزارتخانه به طور جدی پای کار باشند واین موضوع را پیگیری کنند تا سایر دستگاه ها نیز پای کار بیایند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت توجه همه جانبه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خاطرنشان کرد: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از مهمترین سرمایه های کشور هستند که باید هم از نظر معیشت و هم از نظر منزلت اجتماعی مورد توجه قرار گیرند.

دکترجهانگیری افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در دوره شیوع کرونا نشان دادند که می توانند خیلی کارساز و راهگشا باشند برخلاف تصور عده ای که معتقدند اصحاب فرهنگ و هنر فقط در زمان انتخابات مورد توجه دولت قرار می گیرند، فعالیت آنها در دوره کرونا نشان داد که در زمان گرفتاری های مختلف کشور نیز می توانند به عنوان مرجعی موثر در جامعه نقش ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: نمونه مشخص فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر در دوره تحریم و در شرایط شیوع کرونا باعث شد آمریکا تحت فشار افکارعمومی جهان قرار بگیرد و فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر فضایی را در عرصه بین الملل ایجاد کرد که آمریکایی ها هر روز مصاحبه می کردند و به دروغ می گفتند که ما جلوی واردات دارو و کالای اساسی به ایران را نگرفته ایم. فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران نامه هایی را به اصحاب فرهنگ و هنر دنیا نوشتند و این موضوع را اعلام کردند که ملت ایران برای استفاده از پول و دارایی خود جهت واردات دارو و کالای اساسی مشکل دارد و این موضوع بازتاب های گسترده ای دردنیا ایجاد کرد ونشان داد که اصحاب فرهنگ وهنر درمواقع نیاز پای کار کشور می ایستند و حرفشان موثر است.

دکتر جهانگیری ارتباط با نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر را ضروری و پراهمیت خواند و افزود: اینکه می گویند دولت قادر نیست حرف خود را به گوش جامعه برساند به دلیل اختلال ارتباطی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده دولت برای ارتباط با جامعه است چرا که مهم ترین گروه های مرجع جامعه مخاطب این وزارتخانه هستند و دستگاهی که می تواند اختلال ارتباطی دولت با نخبگان جامعه را اصلاح کند همین وزارتخانه است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بخش هایی نظیر مطبوعات کشور روزهای سختی را سپری می کنند، گفت: سختی ها و مشکلات مطبوعات مستقل که وابستگی به بودجه دولت و نهادهای عمومی ندارند دو چندان است وانتظار دارند که دولت در این شرایط سخت به نوعی از آنها حمایت کند.

دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه دولت سال گذشته تصمیماتی را برای حل مشکل کاغذ مطبوعات اتخاذ کرد، اظهارداشت: سال گذشته میزان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۱۵ میلیارد دلار بود اما امسال این رقم به حدود هشت میلیارد دلار رسیده ضمن آنکه دستگاه های تأمین کننده این منابع معتقدند که حتی تخصیص هشت میلیارد دلار برای سال ۹۹ نیز به طور کامل محقق نخواهد شد و لازم است برای حمایت از مطبوعات با استفاده از منابع و راهکارهای دیگر، کاستی ها را جبران کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم کار جدی در حوزه فرهنگ، دین و زبان مشترک از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ایام اخیر گویا جریانی اصرار داشت که در حوزه زبان فارسی بین مردم ایران و مردم افغانستان نقاط اختلاف آمیزی را ایجاد و به آن دامن زده شود. اتفاقاتی را نیز برای اختلاف افکنی میان دو کشور مطرح می کردند که البته مسئولین مرتبط گزارش های لازم را ارائه و این اتفاقات را تکذیب کردند.

دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه باید از حوزه فرهنگ و مناسبات فرهنگی بین المللی و نیز شخصیت های این بخش حراست کنیم، تصریح کرد: دریکی از جلسات هیئت دولت پیشنهادی برای تقدیر از استاد نجیب مایل هروی استاد حوزه زبان فارسی و عرفان افغانستان تصویب و ابلاغ شد اما همین موضوع با اتفاقی که یکی از بستگان این استاد در اعتراض به اقامت پدرش در مشهد رخ داد تبدیل به فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران شد.

معاون اول رییس جمهور افزود: وقتی در بخش های مختلف انعکاس خدمات و واقعیت ها به خوبی انجام نمی شود، دیگران با طرح مطالب خلاف واقع، خدمات و اقدامات مثبت را به مسایلی علیه کشور تبدیل می کنند.

دکتر جهانگیری با اشاره به استفاده از فضای مجازی در ایام شیوع کرونا گفت: در این ایام خدمات مختلفی نظیر برگزاری کنسرت و فیلم های خانگی از طریق فضای مجازی به مردم ارائه شد و این موضوع نشان داد که باید روی فضای مجازی حساب باز کنیم. البته هر بخش با تهدیدها وفرصت هایی همراه است که به نظر می رسد فرصت های فضای مجازی بیش از تهدیدهای آن است.

بازنگری لازم را در بودجه نویسی انجام شود       

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بودجه بخش فرهنگ نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بودجه دولت و منابع دولت دو موضوع جداگانه است. بودجه هر روز محدودتر می شود و اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احساس می کند که با محدودیت جدی منابع روبرو است، باید بازنگری در بودجه نویسی بخش فرهنگ را مدنظر قرار دهد.

دکتر جهانگیری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست از طریق برگزاری جلسات با مدیران سازمان برنامه و بودجه، به نفش حاکمیتی این وزارتخانه بپردازند و ضمن تبیین ماهیت بخش های مختلف ونیازهای این دستگاه اجرایی برای سال های آینده بازنگری لازم را در بودجه نویسی انجام دهند.

معاون اول رییس جمهوربا تأکید براینکه باید کل بودجه بخش فرهنگی کشور مورد بازنگری قرار گیرد، تصریح کرد: برخی از سازمان ها و نهادهای فرهنگی که از دولت بودجه می گیرند اگرچه از نظر مدیریتی مستقل هستند اما باید تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسل امی باشند چرا که فقط این وزارتخانه است که در حوزه مسایل فرهنگی در برابر رییس جمهور، دولت و مجلس پاسخگو است.

دکتر جهانگیری افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تأمین منابع مورد نیاز باید تلاش کند امکانات کشور نظیر صندوق توسعه ملی، بخش تسهیلات، نظام بانکی و سایر امکانات دولت را مورد استفاده قرار دهد.

معاون اول رییس جمهور دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دستاوردهایی ارزشمند و قابل تقدیر توصیف کرد و گفت: البته مقام معظم رهبری توصیه کرده اند که دستاوردها با زبان هنر و نه به زبان آمار بیان شود تا برای مردم ملموس تر باشد.

دکتر جهانگیری افزود: اقدامات و کارهایی که دولت تدبیر و امید در طول این دوره در بخش های مختلف نظیر بخش نفت، نیرو، کشاورزی و صنعت انجام داده است، به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوره های گذشته نیست.

معاون اول رییس جمهور همچنین با بیان این که زبان دولت در بیان اقدامات و دستاوردهایش رسا نبوده است، گفت: اقدامات بزرگی در این دولت انجام شده، اما ما نتوانسته ایم آنها را به خوبی برای مردم تبیین کنیم. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری با سایر دستگاه ها برای استفاده از ظرفیت های همه دستگاه ها به منظور بیان دستاوردها با روش های فرهنگی و هنری است که تأثیر و ماندگاری بیشتری نیز دارد.

وی افزود: ظرفیت های خوبی هم در حوزه فرهنگ و هنر و هم در حوزه صنعتی کشور وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها، نتایج قابل توجهی به دست آورد، از یک سو طرح های اجرا شده به خوبی به اطلاع افکار عمومی رسانده شود و از سوی دیگر طرح های فرهنگی با استفاده از توانمندی بنگاه هایی که میلیاردها تومان درآمد دارند به اتمام می رسد. قطعاً اتمام طرح های فرهنگی می تواند جوانان یک استان و یا شهرهای مختلف را بسیار خوشحال کند.

دکتر جهانگیری در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت سالگرد شهادت شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانش گفت: هر سه قوه قضاییه، مقننه و مجریه در این حادثه ضربه بزرگی خوردند اما انقلاب توانست با اتکا به امام (ره) و یارانش از گردنه های سخت عبور کند و امیدواریم در سال های پیش رو نیز با استفاده از تجربه ۴۰ سال گذشته و تدوین راهکارها و برنامه های دقیق، علاوه بر غلبه بر چالش ها بتوانیم رفاه و آسایش را برای مردم به ارمغان آوریم زیرا اصلی ترین وظیفه حاکمیت تأمین زندگی توأم با رفاه برای زندگی آبرومندانه مردم است.

دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات، فعالیت ها، ظرفیت ها و چالش های پیش روی بخش های فرهنگ، هنر، رسانه، بین الملل و نظرسنجی ها و پژوهش ها، توسعه فضای فرهنگی و هنری به لحاظ کمی را از دستاوردهای ممتاز دولت تدبیر و امید توصیف کرد و گفت: ایجاد ارتباط میان بخش فرهنگ و هنر با جامعه نظیر طرح شبکه شهرهای خلاق، طرح مروّجان کتاب خوانی، طرح سینما امید و اقدامات فعال فرهنگی و رسانه ای در موضوع آسیب های اجتماعی از مهمترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که موجب رویش های خلاقانه در استان ها شده و توانسته در اشتغالزایی و افزایش تولید ناخالص ملی اثرگذار باشد.

همچنین چندتن از معاونان این وزارتخانه و مدیرکل ارشاد استان آذربایجان شرقی «از طریق ویدئو کنفرانس»به طورجداگانه گزارشی از عملکرد مجموعه خود در خصوص کمیته اطلاع رسانی در جریان رسانه و کرونا، افزایش کتابخانه های عمومی و وضعیت کتابداران، موقوفات، اجرای موافقتنامه های فرهنگی با سایر کشورها، مدیریت فضای مجازی، اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور، مشکلات و چالش های پیش رو و تخصیص اعتبار مورد نیاز، ظرفیت شورای فرهنگ عمومی و گفتمان سازی بهبود فضای کسب و کار فرهنگی و ایجاد فضاها و بناهای فرهنگی در برخی از مراکز استان ها ارائه کردند.

در ابتدای این جلسه نیز با حضور معاون اول رییس جمهور از سند برنامه تحول در فضای مجازی، اسناد شورای فرهنگ عمومی کشور و طرح، گزارش، نظرسنجی و پیمایش های ملی (۱۷ سند) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

بر اساس این گزارش، ۱۷ سند فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور معاون اول رییس جمهوری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونین و مدیران عامل سازمان‌های زیر مجموعه این وزارتخانه رونمایی شد.

 از جمله این اسناد می توان به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، برنامه های ارتقای فرهنگی مراسم راهپیمایی اربعین، برنامه های فرهنگ زیارت و گردشگری مذهبی، برنامه ارتقای فرهنگ سلامت، برنامه های ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست، برنامه ترویج ورزش همگانی، ارتقای فرهنگ کار و مهارت آموزی، برنامه ارتقای فرهنگ توانمند سازی مددجویان، ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و ارتقای فرهنگ وقف در کشور اشاره کرد.

در ادامه این مراسم گزارشی از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف توسط معاونین، مدیران عامل سازمان های زیر مجموعه، مشاوران و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه به معاون اول رئیس جمهوری ارائه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.