مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

بهبود ۷۰ درصد بیماران بدحال مبتلا به کرونا با پلاسما درمانی

0 21

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) از تاثیر مثبت روش درمانی پلاسما در مداوای بیماران بدحال کرونا خبر داد و گفت براساس نتایج تحقیقات انجام شده ۷۰ درصد بیماران بدحال که از پلاسما درمانی استفاده کردند، بهبود یافتند.

دکتر عبدالمجید چراغعلی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هرچه بیماران زودتر پلاسما را دریافت کنند، این روش درمانی اثربخشی بیشتری دارد.

وی یادآور شد: بیشتر بیمارانی که قبل از یک هفته بستری در بخش آی سی یو، پلاسما دریافت کردند، مداوا شدند اما بر بیمارانی که دیرتر از این روش استفاده کردند، تاثیر چندانی نداشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با بیان اینکه این طرح تحقیقاتی تقریبا به نتیجه نهایی رسیده است، گفت: در مرحله اول طرح مشخص شد که پلاسما درمانی برای بیماران بدحال بستری در بخش های آی سی یو نتایج مثبت داشته و بیشتر آنان را مداوا کرده است.

چراغعلی افزود: بخش دوم این روش درمانی شامل بیمارانی می شود که هنوز به مرحله حاد بیماری نرسیدند به عبارتی مبتلا به بیماری شدند و علایم در آنها ظاهر شدند اما هنوز وضعیت آنان وخیم نشده که در بخش آی سی یو بستری نشده اند که نتایج این بخش در حال بررسی است.

وی تاکید کرد: در نهایت نتایج این تحقیقات نشان می دهد که استفاده از روش درمانی پلاسما در کنترل و کاهش علایم بیماری کرونا بسیار موثر بوده است.

وی ادامه داد: این روش درمانی علاوه بر ایران در کشورهای اروپایی، آمریکا و  دیگر کشورها استفاده می شود.
وی در پاسخ یه این سوال که آیا پلاسما درمانی در پروتکل درمانی کشور قرار گرفت است، گفت: این موضوع در حال بررسی  است اما نتایج پلاسما درمانی کاملا مثبت است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با یادآوری اینکه پلاسما می تواند روش درمانی بسیار موثری برای بیماری کرونا تلقی شود، اظهار داشت: پلاسمای درمانی روشی مشابه واکسیناسیون یا ایمن سازی افراد در مقابل بیماری کرونا است.

چراغعلی توضیح داد: پلاسمای انسانی دارای ایمنوگلولولین اختصاصی علیه کرونا است به عبارتی با خالص سازی پلاسما می توان آنتی بادی یا پادتن اختصاصی ضد این بیماری تولید کرد. مانند ایمنو گلوبولین های وریدی که از پلاسمای انسانی تهیه می شود و داروی با ارزش و گران بها هستند، می توان ایمنوگلوبین اختصاصی علیه کرونا را تهیه کرد و برای ایمن سازی افراد از آن استفاده کرد.

وی همچنین گفت: پلاسمای انسانی حاوی آنتی بادی (پادتن) علیه کرونا است و آن را می توان به همه به خصوص کادر پزشکی تزریق کرد تا آنان به نحوی در مقابل این بیماری محافظت شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با بیان اینکه به احتمال فراوان فصل پاییز شاهد شیوع مجدد بیماری کرونا خواهیم بود، افزود: تا این زمان به احتمال زیاد واکسن و داروی اختصاصی این بیماری به بازار نمی آید، کادر پزشکی بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند، برای حفاظت بهتر آنان می توان از این روش درمانی استفاده کرد.  

چراغعلی ادامه داد: هرچند همچنان رعایت حفاظت فردی و نکات بهداشتی هم برای کادر پزشکی و هم برای مردم به عنوان نکات کلیدی است که باید رعایت شود اما از روش پلاسما درمانی برای بهبودی بیماران و محافظت کادر پزشکی استفاده کرد.

بیماران کرونایی بهبود یافته استقبال خوبی برای اهدای پلاسما کردند

وی به استقبال خوب اهدا کنندگان پلاسما اشاره کرد و گفت: بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته استقبال خوبی از این کار کردند تا این لحظه مشکلی از نظر اهدا وجود نداشته است.

این استاد دانشگاه با یادآوری اینکه این کار ابتدا در قالب طرح تحقیقاتی در کشور آغاز شده است، افزود: این طرح با همکاری  سازمان انتقال خون، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) و بخش خصوصی بعد از شیوع بیماری کرونا آغاز شده است. در این روش از پلاسمای بیماران بهبود یافته برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده می شود.
چراغعلی افزود: مطالعه در بیمارستان های بقیه الله (عج) و مسیح دانشوری تهران و شهید بهشتی قم و شهر اصفهان انجام شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.