مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

آراء انتخابات آمریکا چگونه شمارش می‌شود؟

0 34

ماهیت ایالتی انتخابات آمریکا و شیوه‌های گوناگون اخذ رأی، روند رأی‌گیری و شمارش آراء را همچون دیگر اجزاء روند انتخابات این کشور پیچیده کرده است.

به گزارش مدیرنامه از ایرنا، پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه شنبه ۱۳ آبان برگزار می شود؛ انتخاباتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه و جو بایدن به عنوان رقیب وی از حزب دموکرات در آن به رقابتی سخت خواهند پرداخت. تاکنون بیش از ۹۰ میلیون آمریکایی رای های خود را به صندوق انداخته اند اما سرنوشت انتخابات، فردا رقم خواهد خورد.

روند کلی شمارش آراء به این گونه است که پس از انداختن آخرین رأی در صندوق حوزه رأی‌گیری، مقام قاضی از مهر و موم تمامی صندوق‌ها اطمینان حاصل کرده و سپس آنها را به مرکز شمارش آراء (ساختمانی دولتی مانند شورای شهر یا دادگاه شهرستان) ارسال می‌کند.

اگر برای اخذ رأی از دستگاه‌های دیجیتال استفاده شود، مقام قضایی اطلاعات ضبط شده را به مرکز شمارش آراء ارسال می‌کند. وظیفه حمل و تحویل آراء کاغذی و دیجیتال بر عهده مأموران سوگند خورده نیروی انتظامی است.

در مرکز شمارش آراء، ناظران تائید شده احزاب سیاسی یا نامزدها بر روند شمارش آراء نظارت می‌کنند.

علاوه بر آراء کاغذی از کارت پانچ نیز برای رأی‌گیری استفاده می‌شود بدین صورت که رأی‌دهنده محل تعیین شده برای نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را سوراخ کرده و کارت‌های سوراخ شده در مرکز شمارش آراء توسط دستگاه مخصوصی قرائت می‌شوند. نرم‌افزار داخل این دستگاه، آراء وارد شده را ثبت و مجموع آن‌ها را چاپ می‌کند. اگر تعداد کل آراء چاپ شده با مجموع دستی آنها همخوانی نداشته باشد، مقام قضایی دستور بازشماری آراء را می‌دهد.

آرا پستی آمریکا

آراء پستی شیوه دیگر اخذ رأی است که در ۹ ایالت و منطقه کلمبیا مجاز است. در این شیوه آراء خام به رأی‌دهندگانی که پیشتر نامنویسی کرده‌اند ارسال می‌شود. در بیشتر ایالات دیگر، رأی‌دهندگان لازم است که درخواست برگه رأی غیابی کنند. رأی‌دهندگان در انتخابات امسال و در شرایط خاص همه‌گیری کرونا به رأی‌گیری پستی و سهولت آن علاقه بسیاری نشان داده‌اند.

مقام‌های انتخاباتی محلی پس از دریافت آراء پستی، نام رأی‌دهنده را بررسی می‌کنند تا اطمینان یابند که پیشتر نامنویسی کرده و از نشانی ثبت شده رأی خود را ارسال کرده باشد. در صورت تائید پاکت رأی، برگه رأی از پاکت خارج می‌شود. مجریان انتخابات تنها در روز انتخابات آراء پست شده را شمارش کرده و نتایج آن را به نتایج آراء حضوری اضافه می‌کنند.

آراء دیجیتال به صورت تمام رایانه‌ای اخذ می‌شود و مجموع آن به صورت خودکار به مراکز شمارش آراء ارسال می‌شود. در برخی از موارد این دستگاه‌ها اطلاعات خود را روی حافظه‌های قابل حمل ذخیره می‌کنند که در آن صورت تنها این قطعات برای خوانش به مراکز شمارش آراء ارسال می‌شوند. پس از دخالت برخی از کشورهای خارجی در روند انتخابات ۲۰۱۶، بسیاری از ایالات تصمیم گرفته‌اند تا از دستگاه‌های پیشرفته‌تر و غیر قابل هک استفاده کنند.

در صورتیکه نتایج آراء نامزدها بسیار نزدیک به هم باشد یا مشکلاتی در روند رأی‌گیری بروز کند، یک یا چند نفر از نامزدها درخواست بازشماری آراء را می‌کنند. قوانین برخی از ایالات، بازشماری آرا پس از انتخابات را الزامی کرده است. بازشماری آرا بسته به نوع رأی، دستی یا ماشینی انجام می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.