مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

5 مهارت کوچینگ که قابل انتقال هستند

0 70

برای استفاده از خدمات کوچینگ ابتدا باید در مهارت‌های پایه استاد شد. مهارت‌های کوچینگ مانند پرسشگری قدرتمند، ارتباط موثر و مهارت‌های ارتباطی دیگر مانند گوش شنوا، همدلی و… افراد را قادر می‌سازد تا به عنوان مدیر در نقش کوچ رهبری کسب و کار را به دست بگیرند.

آیا فردی وجود دارد که مایل نباشد میزان انرژی، شادی، تعهد و رضایت خود از زندگی و کار را در خود افزایش دهد؟

کوچینگ علی مسچی

مسلم است! همه می‌خواهند جنبه‌های خوب و مثبت زندگی بیشتر شود. به محض آن که نیازهای اولیه و اساسی زندگی تأمین شد، رسالت بعدی بهبود بخشیدن زندگی و رسیدن به خواسته‌ها است. اما درست به مانند بچه‌های کوچک به یک معلم نیاز است تا الفبا و اعداد و ارقام را آموزش دهد. افراد به یک راهنما نیاز دارند تا بتوانند درون خود را بنگرند، تفکرات خود را ارزیابی کرده و گزینه‌های ممکن برای رشد و پیشرفت را بررسی کنند و به مرحله اجرا در آورند. 

«تاکنون دانش پذیری نداشته‌ام که دلش نخواهد دنیا را به یک جای بهتر برای زندگی کردن تبدیل کند.» یکی از وظایف اصلی کوچ انگیزه دادن به دیگران و ترغیب کردن آنها به ایجاد تغییرات مثبت است، فرقی نمی‌کند این تغییرات درون خود او، اطرافیانش یا در یک مجموعه و سازمان بزرگ‌تر باشد. 

می‌توان محل کار را تغییر نداد یا برای خود کسب و کار تازه‌ای راه‌نینداخت و در عین حال همچنان پر شور و اشتیاق عمل کرد؟

بسیاری از دانش پذیران رشته کوچینگ این پرسش را به شکل‌های متفاوت مطرح کرده‌‌اند. می‌توان تمامی این سوال‌ها را این گونه خلاصه کرد؛ «آیا مهارت های کوچینگی به حد کافی در رشد و توسعه فردی مؤثر هستند که بخواهم این دوره را بگذرانم و برای دریافت مدرک آن تا این اندازه تلاش کنم؟ حتی اگر نخواهم یک کسب و کار برای خودم راه بیندازم و یک کارآفرین باشم؟»

مدرسه توسعه فردی و کسب و کار علی مس‌چی یکی از برجسته ترین و قدیمی ترین مراکز توسعه فردی و کسب و کار در ایران است. با شرکت در رویدادهای آموزشی کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار به ابزارهای کوچینگ مجهز شده و زندگی و کسب و کارتان را با رویکرد عملکردی دنبال خواهید کرد.

شرکت کردن در دوره‌های تربیت کوچ بی تردید یکی از بهترین و مفیدترین سرمایه گذاری یک کارآفرین و صاحب کسب و کار است. مهارت‌های گوش شنوا و قضاوت نکردن مخاطبان را می‌آموزید.

 • می‌توانید دیگران را طوری به چالش بکشید که بتوانند به مشکلات خود پی برده و راهکار و پاسخ مناسبی را برای مشکلاتشان پیدا کنند.
 • شادی و بازدهی شما و اطرافیان افزایش می‌یابد و می‌توانید محیط کاری بسازید که در آن همه برای رسیدن به رشد و موفقیت تشویق می‌شوند.
 • در واقع مهارت‌های کوچینگی را می‌توان در هر مکان و زمان و هر موقعیتی به کار گرفت تا بتوان خود را با شرایط مختلف وفق داده و سازگار کنید و در جایگاهی ارزشمند و مؤثر قرار بگیرید.

آموزه‌های کوچینگ، مهارت و دیدگاه‌هایی در اختیارتان قرار می‌دهد که به واسطه آن‌ها می‌توان:

1. فرهنگ، نگرش و اخلاقیات را در محیط کار خود تغییر دهید

حتی یک تغییر کوچک در نحوه درک و واکنش نشان دادن فرد به دیگران می‌تواند تأثیرات بسزایی در پی داشته باشد. این که با فردی که به مشکل خورده و کلافه است با مهربانی و عطوفت واکنش نشان دهید و عصبانی نشوید، بی تردید لحن گفتگوهایتان تغییر خواهد کرد و می‌توان خیلی راحت‌تر یک راهکار پیدا کرد.

2. مشکل اصلی را حل کنید

چند بار برایتان پیش آمده که سر دو راهی گیر کنید، بعد مشکل را با یک دوست مورد اعتماد یا منتور در میان بگذارید و چنین پاسخی بشنوید، «باید این کار را انجام می دادی …» متأسفانه پاسخ و راهکار آن‌ها نمی‌تواند هیچ کمکی به شما بکند چون این راهکار بر مبنای چشم انداز و تجربه منحصر به فرد آنها بوده و به نگرش آن‌ها به دنیا و جهان هستی بستگی دارد.

آموزه‌های کوچینگ شما را قادر می‌سازد که پرسش‌هایی قدرتمند با پایان باز مطرح کنید و به دیگران کمک کنید تا محدودیت‌هایشان را مشخص کنند، چه محدودیت‌ها و موانعی واقعیت دارند، حتی آن‌هایی که در تصور و خیالتان هستند، پاسخ‌هایی را بیابند که برای آن‌ها موثر واقع شود نه اینکه بر اساس دانش و تجربه کوچ راهکاری ارائه دهد. 

حل کردن مشکلات در بلند مدت مؤثرتر خواهد بود، چرا که افراد یاد می‌گیرند برای یافتن پاسخ‌‌ها و راهکارها به دانش خود تکیه کنند. ممکن است کوچ در این زمینه تجارب و دانش ارزشمند و قابل توجهی داشته باشد اما خود فرد باید توانایی و پتانسیل‌های مخاطب خود را تقویت کند تا بتواند در دو راهی‌های زندگی راه درست را برگزیند.

3. اهدافی مشخص کنید و برای تحقق آنها تلاش کنید

به احتمال زیاد می‌توان این مسئله را واضح‌ترین مزیت کوچینگ و علت اصلی تمایل افراد به بهره گیری از خدمات یک کوچ دانست. تکنیک‌های معمول کوچینگ می‌توانند به شما کمک کنند تا اهداف کوتاه مدتی برای خود تعریف کرده و آن‌ها را محقق سازند. دانش پذیران مهارت‌ها و تکنیک‌هایی را می‌آموزند که به واسطه آن‌ها می‌توانند چیزی فراتر از لیست اهداف و واضح و آشکار فرد را ببینند، الگوهای فکری و احساسات ریشه دوانده در رفتارهایشان را کشف کنند و از این طریق شانس بیشتری برای ایجاد یک تغییر در آن‌ها فراهم کنند. 

4. چرایی زندگی و هدفتان را پیدا کنید

حس می‌کنید برای کمک به دیگران آفریده شده‌اید اما در این راه شور و اشتیاق لازم را ندارید. فقط شما این طور نیستید. در هیاهوی زندگی بخش رؤیا‌پرداز ذهن در زیر بار سنگین دغدغه‌های واقعی زندگی دفن می‌شود. آموزش‌های کوچینگی به فرد کمک می‌کند تا فرصت‌ها را ببیند و رشد کند.

به عنوان یک دانش پذیر یاد می‌گیرید پرسش‌های قدرتمند مطرح کنید و اگر همکاران، منتورها و کوچ‌ها چنین سوال‌هایی از شما پرسیدند بیشترین استفاده را برده و اجازه دهید به تدریج شما را به سوی عمیق ترین خواسته‌ها و علایقتان هدایت کنند.

5. روابط و ارتباطات خود را بهبود بخشید

در دنیای ما، چه در مدرسه، چه در محیط کار یا خانه و زندگی، همه چیز به توانایی افراد برای کنار آمدن با یکدیگر بستگی دارد. درک ما از موقعیت یک فرد به راحتی تحت تأثیر تجارب، ارزش‌ها و پیش داوری‌های ما قرار می‌گیرد.
دوره تربیت کوچ بر این نکته تأکید دارد که باید درک و فهم و قضاوت‌های اشتباه مان را کنار بگذاریم تا بتوانیم دنیا را از دریچه واضح‌تر مشاهده کرده و ارتباطات بهتر و آزادتری داشته باشیم.

وقتی افراد این مهارت را می‌آموزند و این مدل‌های رفتاری را مشاهده می‌کنند، می‌توانند آن‌ها را با دیگران در میان بگذارند تا فضا و محیط به مراتب خوشایندتری خلق کنند. اگر صاحب کسب و کار هستید یا قصد رشد جایگاه شغلی تان را دارید، به عنوان پیش نیاز دوره‌های کوچینگ بهتر است از منابع و کتاب‌های آموزشی کوچینگ استفاده کنید. در همین راستا کتاب راه و روش مدیر در نقش کوچ به شما در ایجاد تعامل و ارتباط موثر بین کارمندان با رویکرد توسعه فرد و سازمانی کمک خواهد کرد.

کوچینگ واقعی یعنی:

 • افزایش توانایی فرد برای دیدن فرصت‌ها و امکانات موجود و استفاده کردن از این موقعیت
 • راهنمایی دیگران برای کشف مشکل حقیقی نه آنچه که خود می‌پندارند مشکل است
 • کمک به دیگران برای تصمیم گیری‌های مؤثر و بهبود روابطشان
 • کمک به دیگران برای پیدا کردن پاسخ‌هایی درست و مناسب به جای گرفتن راهکارهای نسبتاً کارشناسی (بر اساس تجربیات و دانش دیگران، نه توانایی‌های فرد)

مهندس علیرضا مسچی

 • کوچ حرفه ای کسب و کار
 • کارآفرین و صاحب 5 کسب و کار موفق
 • بیش از 28 سال سابقه مدیریت در زمینه کسب و کارهای موفق
 • مدرس دوره های مختلف کوچنگ

علاقه مندان برای شرکت در دوره‌های آموزش کوچینگ مدرسه توسعه فردی و کسب و کار علی مسچی و  کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانند به سایت این مجموعه مراجعه کنند.

دوره آموزش مهارت‌های کوچینگ | Fundamental

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.