مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

27 سوال و جواب متداول در مصاحبه های استخدامی از نظر Inc [قسمت دوم]

27 سوال و جواب متداول در مصاحبه های استخدامی
0 49

گرچه برخی ارگان های خاص از سوالات عجیبی در مصاحبه های استخدامی استفاده می کنند، در بیشتر موارد کارفرماها از سوالات مشابهی برای ارزیابی متقاضیان استخدام بهره می برند. در ادامه 27 مورد از این سوالات و بهترین پاسخی که می توان برای آنها ارائه داد، شرح داده شده اند. با توجه به تعداد زیاد سوالات و برای سهولت مطالعه این مطلب در سه قسمت تقدیم میگردد

برای مطالعه 10 سوال قسمت اول اینجا کلیلک کنید

11. چرا می خواهید شغل فعلیتان را ترک کنید

اجازه دهید با جواب های نادرست یا اگر مصاحبه کننده هستید با آنچه که خط قرمز محسوب می شود شروع کنیم.
برای پاسخ به این سوال نباید به مسائلی از قبیل سخت گیر بودن رییس، کنار نیامدن با همکاران یا بدگویی از شرکت فعلی بپردازید.
در عوض روی نکات مثبت این تغییر تمرکز کرده و به مواردی مانند اهداف جدید، یادگیری مسائل تازه، پیشرفت و آنچه که می خواهید به دست آورید اشاره کنید. توضیح دهید چرا این جابجایی می تواند برای شما و شرکت جدید سودمند باشد.
شکایت از کارفرمای فعلی شبیه غیبت کردن است: اگر از فرد دیگری پیش من بد می گویی، حتما این کار را پشت سر من هم انجام خواهی داد.

12. چه محیط کاری را بیشتر ترجیح می دهید؟

شاید ترجیح دهید به تنهایی کار کنید اما اگر شغل مورد نظر کار در مرکز تماس باشد این پاسخ چندان هوشمندانه به نظر نمی رسد.
بنارین ابتدا درباره ویژگی های شغل و فرهنگ سازمانی شرکت به خوبی فکر کنید. اگر جدول کاری منعطف برایتان اهمیت دارد اما شرکت امکان آن را فراهم نمی کند روی چیز دیگری تمرکزکنید. اگر ترجیح می دهید شرکت همیشه روال کار را مشخص کرده و از شما پشتیبانی کند اما کارفرما به دنبال کارکانی است که توانایی تصمیم گیری و خودمدیریتی داشته باشند، بهتر است از ذکر آن خودداری کنید.
به دنبال جوابی باشید که نشان دهد محیط کار شرکت با اولویت های شما تناسب دارد و اگر واقعا چنین چیزی حقیقت ندارد بهتر است به دنبال شغل دیگری باشید.

13. سخت ترین تصمیماتی که در شش ماه گذشته گرفته اید را ذکر کنید

هدف ازطرح این سوال ارزیابی توانایی استدلال، حل مساله، قضاوت و تمایل به ریسک های هوشمندانه توسط متقاضی است.
عدم پاسخ به این سوال امتیاز منفی به همراه دارد چرا که هرکس فارغ از موقعیتی که دارد گاهی اوقات ناچار به اخذ تصمیمات دشوار است. برای مثال حتی فردی که به عنوان گارسون کار می کند باید درباره نحوه تعامل با مشتریان دائمی که رفتار قابل قبولی ندارند، تصمیم گیری کنند.
پاسخ درست به این سوال ثابت می کند که توانایی اخذ تصمیمات مستدل و تحلیل شده بر اساس داده های موجود را دارید.
تصمیم گیری بر اساس داده ها اهمیت زیادی دارد اما تمام تصمیمات کاری روی دیگران نیز اثرگذار است، بنابرین بهترین متقاضی کسی است به جای جنبه های تجاری یا انسانی، تمام جوانب امر را می سنجد.

14. مدل رهبری شما چگونه است؟

پاسخ به این سوال بدون رجوع به حرفهای کلیشه ای دشوار است. سعی کنید به مثال هایی ازتجارب رهبری اشاره کنید برای مثال بگویید : بهترین راه برای پاسخ این است که چالش هایی که با آن مواجه بوده ام را ذکر کنم. سپس شرایطی که با یک مساله مواجه شده، به یک تیم انگیزه داده و در طی بحران ها تیم را رهبری کرده اید بیان کنید. با ذکر این نمونه ها می توانید تصویر روشنی از توانایی رهبریتان را برای مصاحبه کننده ترسیم کنید.

15. آیا تا به حال با تصمیمات کاری مخالف بوده اید؟ در این شرایط چه کرده اید؟

هیچ کس با تمام تصمیمات مدیرانش موافق نیست و البته این مساله مشکلی ندارد اما عکس العملی که نشان می دهد اهمیت دارد. (همه ما افرادی را می شناسیم که در جلسات کاری متعدد از بسیاری تصمیمات حمایت می کنند اما پس از خروج از جلسه این تصمیمات را نقد می کنند).
به مصاحبه کننده نشان دهید که به شیوه ای مفید دغدغه های خود را بیان کرده و حرفه ای بوده اید. اگر تاکنون مخالفت شما باعث تغییر تصمیمات شده آن را ذکر کنید در غیر این صورت نشان دهید که حتی اگر با تصمیمی مخالف بوده اید و در صورتی که ناقض اخلاقیات نبوده به خاطر نظر جمع از آن پشتیبانی کرده اید.
همه شرکت ها به دبنال کارکنانی صادق و رو راست هستند که دغدغه ها و مسائل دیگر را به روشنی بیان کنند اما این افراد پس از اجرایی شدن طرح، حتی در صورت عدم موافقت باید از آن حمایت کنند.

16. به نظر خودتان دیگران شما را چگونه توصیف می کنند

من از این سوال متنفرم و آن را بیهوده می دانم اما یک بار پس از طرح آن جواب جالبی دریافت کردم: به نظرم از نظر دیگران فرد سخت کوشی هستم و آن چه که می خواهم را به دست می آورم. اگر بگویم کاری را انجام می دهم، اینکار را می کنم. اگر به کسی قول دهم که کمکش می کنم اینکار را خواهم کرد. مطمئن نیستم که همه از من خوششان بیاید اما همه می دانند که می توانند روی حرف من حساب کنند.
از این بهتر نمی شود به این سوال پاسخ داد.

17. در سه ماه اول چه انتظاراتی می توانیم از شما داشته باشیم؟

در حالت عادی کارفرما باید جدولی از برنامه ها و انتظارات داشته و به این سوال پاسخ دهد. اما اگر به عنوان یک متقاضی این سوال از شما پرسیده شد، برای پاسخ دادن از چارچوب عمومی زیر استفاده کنید:
برای تعیین چگونگی ایجاد ارزش توسط شغل به سختی کار خواهید کرد، خودتان را سرگرم حاشیه نکرده و کارهایی را که باید انجام می دهید.

چگونگی ارائه خدمات به طرف های مقابل از جمله رییس، کارکنان زیر دست، همکاران، مشتریان، تامین کنندگان و فروشندگان را یاد خواهید گرفت.

روی آنچه که تخصص دارید تمرکز می کنید – شما به خاطر مهارت هایتان استخدام شده اید، بنابرین این توانایی ها را برای دستیابی به بهترین نتیجه به کار خواهید گرفت.
با تزریق اشتیاق، تمرکز، حس تعهد و کار تیمی به کارکنان و مشتریان، به بهبود مجموعه کمک خواهید کرد.
تنها کافی است چارچوب فوق را متناسب با شغل مورد نظر تنظیم کنید.

18. دوست دارید خارج از ساعات کاری چه فعالیت هایی انجام دهید؟

بسیاری از مدیران عقیده دارند که تناسب با فرهنگ سازمانی اهمیت بالایی دارد و به همین خاطر از سرگرمی های افراد در خارج از ساعت کاری به عنوان روشی برای ارزیابی تناسب آنها با فرهنگ شرکت استفاده می کنند.
برای پاسخ به این سوال نباید به سرگرمی هایی اشاره کنید که به آنها علاقه ندارید.

روی فعالیت هایی تمرکز کنید که به رشد افراد منجر می شوند، برای مثال مهارت هایی که در حال یادگیری آنها هستید را با ویژگی های شخصی مرتبط سازید: من در حال اداره یک خانواده هستم بنابرین بیشتر وقتم صرف آنها می شود اما از وقت آزادم برای یادگیری اسپانیولی استفاده می کنم.

19. حقوق شما در شغل قبلی چه قدر بوده است؟

این سوال بسیار سختی است. شاید بخواهید صادق و روراست باشید اما بسیاری از شرکت ها پاسخ این سوال را مبنایی برای تعیین حقوق شما قرار می دهند.

برای جواب دادن بهتر است از روش Liz Ryan استفاده کرده و بگویید: من روی مشاغلی با دستمزد تقریبی x تومان تمرکز کرده ام، آیا حقوق در نظر گرفته شده در این محدوده قرار دارد؟ (البته قبل از مصاحبه باید از حقوق شغل اطلاع داشته باشید اما این راهکار نیز بسیار مفید است).

اگر مصاحبه کننده شما را برای پاسخ دقیق تحت فشار قرار داد باید خودتان در این باره تصمیم گیری کنید. در نهایت جواب شما چندان اهمیتی ندارد چرا که اگر حقوق مطابق میل شما نباشد آن را نمی پذیرید.

20. یک کرم خاکی 30 سانتی متر زیر زمین قرار دارد و هر روز سه سانتی متر بالا می آید اما در شب دو سانتی پایین می رود. چند روز طول می کشد تا از خاک بیرون باید؟

به لطف فراگیر شدن اینترنت سوالاتی از این دست محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. مصاحبه کننده لزوما به دنبال پاسخ درست نیست بلکه می خواهد مهارت استدلال شما را محک بزند.

تنها کاری که باید بکنید این است که حین تلاش برای حل مساله منطق خود را نشان دهید. از مسخره شدن در صورت ارائه پاسخ نادرست نهراسید، چرا که گاهی اوقات مصاحبه کننده سعی دارد نحوه برخورد شما با شکست را ارزیابی کند.

منبع : INC.COM

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.