بیشتر بودن تعداد کمپانی های چینی از آمریکایی برای نخستین بار در تاریخ
بیشتر بودن تعداد کمپانی های چینی از آمریکایی برای نخستین بار در تاریخ

مجله فورچون (Fortune)، رنکینگ سالانه خود را برای تعیین ۵۰۰ کمپانی برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. چیزی که امسال در رتبه بندی جهانی فورچون ۵۰۰ جلب توجه می‌کند، بیشتر بودن تعداد کمپانی های چینی از آمریکایی برای نخستین بار در تاریخ است. از بین ۵۰۰ نام موجود در این فهرست، سهم چینی‌ها ۱۲۹ […]

مجله فورچون (Fortune)، رنکینگ سالانه خود را برای تعیین ۵۰۰ کمپانی برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد.

چیزی که امسال در رتبه بندی جهانی فورچون ۵۰۰ جلب توجه می‌کند، بیشتر بودن تعداد کمپانی های چینی از آمریکایی برای نخستین بار در تاریخ است.

از بین ۵۰۰ نام موجود در این فهرست، سهم چینی‌ها ۱۲۹ و سهم آمریکایی‌ها، ۱۲۱ شرکت است. دررتبه بندی جهانی فورچون ۵۰۰ ، جایگاه یازدهم به اپل تعلق دارد؛

اما این کمپانی همچنان در تکنولوژی موبایل پیشتازی می‌کند. دیگر بازیگران برتر این عرصه، سامسونگ و شرکت مادر گوگل (آلفابت) هستند که به ترتیب رتبه‌های ۱۵ و ۳۷ را به خود اختصاص داده‌اند.

شیائومی نیز با قرار گرفتن در رتبه ۴۶۸، برای اولین بار به این جمع راه یافته است.

رتبه بندی جهانی فورچون 500

جایگاه برخی از کمپانی‌های مطرح تکنولوژی در رتبه بندی جهانی فورچون ۵۰۰

مطابق انتظار، نام کمپانی‌های شناخته شده‌ای مانند مایکروسافت، هواوی و سونی هم در این لیست به چشم می‌خورد؛ اما غیبت BBK Electronics به عنوان مالک کمپانی‌های ویوو، وان پلاس و اوپو عجیب به نظر می‌رسد.

ناگفته نماند نام نوکیا به عنوان یک کمپانی مخابراتی و تجهیزات ارتباطی در اینجا آورده شده و امتیاز این برند در صنعت تولید گوشی های هوشمند، به کمپانی اچ ام دی گلوبال واگذار شده است.

از دیگر کمپانی‌های مطرح در رتبه بندی جهانی فورچون ۵۰۰ باید به Hon Hai یا همان فاکسکان(رتبه ۲۳)، شرکت مخابراتی AT&T (رتبه ۲۵) و فروشگاه آنلاین JD (رتبه ۱۳۹) اشاره کنیم. چند کمپانی سازنده‌ی چیپ، از جمله SK هاینیکس، TSMC و مایکرون نیز به ترتیب در رتبه‌های ۳۳۵، ۳۶۳ و ۴۰۹ جای گرفته‌اند.

حتما بخوانید   میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۹ مشخص شد

طرفدارن اپل این را هم بدانند که کوپرتینونشین‌ها با سودآوری سالانه ۵۹ میلیارد دلاری، از این لحاظ دومین کمپانی برتر دنیا هستند؛ حتی با وجود اینکه اخیرا فروش گوشی های آیفون تعریف چندانی نداشته است.

10 کمپانی برتر سال 2019 از نگاه مجله فورچون

۱۰ کمپانی برتر سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله فورچون

این رتبه بندی سالانه، مبتنی بر مجموع درآمد هر کمپانی در ۱۲ ماه اخیر است و ورژن جهانی آن، از سال ۱۹۹۰ بیرون آمد.

البته در ابتدا، روی کمپانی‌های فعال در صنایع سنگین (مانند ساخت و ساز، معدن‌کاری و بخش انرژی) متمرکز بود؛ اما با بزرگ شدن اقتصاد، رفته‌رفته گسترش یافت و عرصه‌های دیگری را هم دربرگرفت.