توصیه های برایان تریسی در مورد افزایش بهره وری
توصیه های برایان تریسی در مورد افزایش بهره وری

هدف اصلی مدیریت زمان و افزایش بهره وری این است که، شما زمان بیشتری در اختیار داشته باشید تا با کسانی که دوستشان دارید و با انجام کارهایی که لذت می برید، بگذرانید.

مفهوم بهره وری، افزایش نرخ انجام کارهای ممکن، در حداقل زمان ممکن است. به این صورت که اگر شما بتوانید کارهای مهم خود را در کوتاه ترین زمان انجام دهید، بهره وری شما افزایش یافته است.

برایان تریسی یکی از افراد مشهور در این حوزه، کتاب های بسیاری را عرضه داشته است. در ادامه از بین کتاب های با ارزش برایان تریسی ۵ درس مهم افزایش بهره وری، استخراج وتشریح داده شده است.

به گفته ی برایان تریسی: «تفاوت اصلی افراد موفق با ناموفق در این است که، افراد موفق به طرز مشهودی اهمیت زیادی برای زمان و ارزش آن قائل هستند.»

اگر دو قورباغه دارید، ابتدا زشت ترین را بخورید!

خوردن قورباغه نمادی از انجام وظایف سخت و ناخوشایند اما مهم، در مسیر هدف شما می باشد. اگر هدف شما افزایش فروش باشد، شاید زشت ترین قورباغه ی شما همان تماس های تلفنی اول صبح برای برقراری ارتباط با مشتری باشد.

پس در ابتدا باید قورباغه هایی را که قرار است در طول روز بخورید را، مشخص کنید. منظور وظایف روزانه مهمی است که، به انجام آنها علاقه ای ندارید. در ادامه، روز خود را با انجام سخت ترین کار آغاز کرده و تا زمانی که آن را به انجام نرسانده اید سراغ کارهای بعدی نروید.

با انجام مهمترین و سخت ترین کار در ابتدای روز، بارفکری زیادی را از ذهن خود پاک خواهید نمود و می توانید با آرامش خاطر بیشتری به انجام بقیه کارهای خود بپردازید.

از قانون ۱۰/۹۰ بیشتر استفاده کنید!

این قانون مختص افرادی است که در ابتدای روز سردرگم بوده و نمی دانند از کجا شروع کنند. بر اساس قانون ۱۰/۹۰ برایان تریسی، شما ۱۰ درصد ابتدای روز خود را صرف برنامه ریزی برای کارهای روزانه تان کنید که این کار ۹۰ درصد زمان شما را در طول روز ذخیره می نماید. برای مثال با صرف ۱۰ دقیقه از روز برای برنامه ریزی، ۱ساعت و ۳۰ دقیقه در وقت همان روز خود صرفه جویی کردید و آن را از دست ندادید.

همچنین می توانید از این قانون برای انجام کارهای مهم تر در آینده تان نیز استفاده نمایید. به این صورت که اگر تنها یک روز کاری خود را صرف برنامه ریزی و پیش بینی آینده تان نمایید، ۹۰ روز کاری خود را که ممکن بود در آینده به بطالت بگذرد، از هدر رفتن نجات دادید. پس اول برنامه ریزی کرده سپس شروع نمایید.

برایان تریسی در این باره می گوید:«هنگامی که ضرورت ندارد، کمال گرا نباشید. پیش از شروع کار، لازم نیست تمام جزئیات فرعی کامل و بی عیب و نقص باشد. فقط شروع کنید! در طول مسیر تمام آنچه را که باید کامل کنید، کامل خواهید کرد.»

کارها را به مرحله ی انجام برسانید

این واقعیت را بپذیرید که شما نمی توانید همه ی کارهایی را که باید انجام دهید، به مرحله ی انجام برسانید. برخی از کارها با اهمیت کم را باید به بعد موکول کنید. اگر با مکعب جادویی آیزنهاور آشنایی داشته باشید به این نکته توجه خوهید کرد که باید کارهای روزانه خود را به ۴ دسته تقسیم کنید. در این بین، یک دسته مربوط به کارهای مهمی هستند که اضطراری در به انجام رساندن آنها وجو ندارد.این دسته را به بعد موکول کنید. توجه داشته باشید که شما انسان هستید نه یک ابر انسان!


اگر با مکعب جادویی آیزنهاور آشنایی داشته باشید به این نکته توجه خوهید کرد که باید کارهای روزانه خود را به ۴ دسته تقسیم کنید

شما می توانید یک روز بهره وری بالا داشته باشید اما، هیچوقت نمی توانید کارهای خود را با راندمان ۱۰۰ درصد به انجام برسانید. اما با افزایش بهره وری، می توانید از زمان استفاده ی بیشتری ببرید.

اما این سؤال مطرح می شود که چه کارهایی را به بعد موکول کنید؟ کارهای کم اهمیت، کارهایی که انجام آنها نه تنها به تحقق اهدافتان کمک نمی کند بلکه، زمان تان را بیهوده صرف می نماید.

هیچ وقت زمان کافی برای انجام همه ی کارها نخواهید داشت

هیچ وقت زمان کافی برای انجام همه ی کارها نخواهید داشت. شما فقط زمان کافی برای انجام مهمترین کارها را خواهید داشت!

برایان تریسی نام این مقوله را «قانون اجبار بهره وری» قرار داده و در آن توصیه می کند که شما فقط کافیست در طول روز بر روی ۱۰ کار مهمی که باید انجام شود تمرکز کنید و زمانی که این ۱۰ کار مهم را به انجام رساندید، می توانید لیست بعدی تشکیل دهید.

اما کارهای مهم چه کارهایی هستند؟ تمام کارهایی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به اهدافتان نزدیک می کند و این شامل تمام کارهای سخت نیز می شود که، ممکن است انجام آنها برای شما ناخوشایند و عذاب آور بوده، اما برای تحقق اهدافتان لازم باشد.

برای استفاده ی بهتر از زمانتان همیشه این سؤال را از خود بپرسید:«آیا می توانم در حال حاضر استفاده ی بهتری از زمان داشته باشم؟» و اگر پاسخ شما مثبت بود، سریعاً مشغول انجام کاری شوید که شما را به اهدافتان نزدیک تر می کند.

هدف اصلی مدیریت زمان و افزایش بهره وری

هدف اصلی مدیریت زمان و افزایش بهره وری این است که، شما زمان بیشتری در اختیار داشته باشید تا با کسانی که دوستشان دارید و با انجام کارهایی که لذت می برید، بگذرانید.

اگر بخواهید بدانید که چقدر خوشبخت هستید، کافیست که سه فاکتور خوشبختی یعنی، ثروت، سلامتی و روابط خود را بررسی کنید. کدام یک از این سه فاکتور نواقصی دارند که باید برطرف شوند؟ توجه داشته باشید که رفع هر نقصی نیاز به زمان دارد. پس برای خوشبختی، شما باید زمانی را صرف کارهایی کنید که، دوست دارید. همچنین زمان خود را با افرادی که دوست دارید گذرانده و به طور کلی سرگرم کارهایی شوید که به شما انرژی، اشتیاق و حس خوب می دهند.

  • منبع خبر : http://www.miliarderejavan.ir/article/218/-------