برای موفقیت برنامه‌ریزی کنید، اما آماده‌ شکست باشید
برای موفقیت برنامه‌ریزی کنید، اما آماده‌ شکست باشید

خلاق و نوآور، سازنده و تغییر‌دهنده‌ شرایط بازی؛ این‌ کلمات مترادف با نام ایلان ماسک هستند. دیگر چگونه می‌توان مردی که پی‌پال، اسپیس ایکس و تسلا را تأسیس کرده‌است را معرفی کرد؟ برای ماسک، یک روز عادی در دفترش برابر با پرتاب یک Roadster تسلا به مدار و یا تکمیل پنجاهمین پرتاب اسپیس ایکس است.

خلاق و نوآور، سازنده و تغییر‌دهنده‌ شرایط بازی؛ این‌ کلمات مترادف با نام ایلان ماسک هستند. دیگر چگونه می‌توان مردی که پی‌پال، اسپیس ایکس و تسلا را تأسیس کرده‌است را معرفی کرد؟ برای ماسک، یک روز عادی در دفترش برابر با پرتاب یک Roadster تسلا به مدار و یا تکمیل پنجاهمین پرتاب اسپیس ایکس است.

بسیاری از ما چه در قالب  یک کارآفرین و یا یک کارمند نوآور ، می‌توانیم از زندگی این مرد پولادی بیاموزیم.
جان یوشایی، بازاریاب محصولات گوگل، رازهای موفقیتی که ایلان ماسک که در رسیدن به اهدافش از آن‌ها بهره گرفته است را با ما به اشتراک می‌گذارد:

۱. اهل مطالعه باشید تا رهبری کنید

روزگار مدرسه رفتن ، پایان می‌یابد اما خودآموزی هیچ‌گاه تمام نمی‌شود. ایلان ماسک می‌گوید که او تمام دانشنامه بریتانیکا را به‌عنوان یک کودک خوانده است. این روند همچنان که ماسک بزرگ‌تر شده نیز ادامه یافته است.
خواندن پست‌های رسانه‌های اجتماعی و مقالات در اینترنت ه مطالعه به‌حساب نمی‌آیند. در کتاب‌هایی که افق‌ نگرش را توسعه می‌دهند و ایده‌های جدیدی را در اختیار شما قرار می‌دهند، غرق شوید.

۲. تمام پول خود را صرف تبلیغات نکنید

ماسک همه منابع خود را صرف تبلیغات نمی‌کند. در عوض، از خود می‌پرسد: “آیا این فعالیت در نتیجه یک محصول یا خدمات بهتر بیرون می‌دهد؟ اگر نه، این تلاش‌ها را متوقف می‌کنم.”
یک محصول با کیفیت منجر به رضایت خیلی‌ها می‌شود. ابتدا بر آن تمرکز کنید و سپس موفقیت، از راه خواهد رسید.

۳. قبل از این‌که زندگی مانع شود، ریسک کنید

بهترین زمان برای کارآفرینی زمانی است که شما جوان هستید. ماسک می‌گوید: “همان‌طور که سن شما بالاتر می‌‌رود، تعهدات شما نیز افزایش می‌یابد؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنم که اکنون برای انجام کاری شجاعانه ریسک کنید، از آن پشیمان نخواهید شد.”

۴. آخر شب‌ها نیز کار کنید

ایلان ماسک به اخلاق کاری خود مشهور است. او اغلب بیش از ۱۰۰ ساعت در هفته در شرکت‌های مختلف خود کار می‌کند. هیچ‌کس نمی‌گوید شما نیز باید این‌گونه باشید، اما هر زمان که احساس خستگی کردید، ایلان ماسک را به یاد آورید.

۵. به جای شکایت کردن، خلق کنید

اکثر مردم از ترافیک شاکی هستند. ایلان ماسک به‌جای ناله‌کردن در مورد این مشکل، یک راه حل را جستجو کرد. این موضوع ،منجر به تأسیس شرکت The Boring Company شد که با ایجاد یک سیستم تونل تراکم ، مسیر را کوتاه می‌کند. ساختن آینده برای خود ،بهترین راه برای رسیدن به نتایجی است که واقعاً می‌خواهید.

۶. سهامداران خود را مانند خانواده‌ دوست داشته باشید

بهترین رهبران، مشتریان و همکاران خود را مانند خانواده دوست دارند. برای مثال، ماسک به‌طور منظم از طریق توییتر از مشتریان خود قدردانی می‌کند. این ممکن است کاری کوچک به نظر برسد، اما مردم به آن توجه می‌کنند.

۷. برای موفقیت برنامه‌ریزی کنید، اما آماده‌ شکست باشید

هیچ راه مشخصی برای موفقیت وجود ندارد. حتی ماسک نمی‌توانست پیش‌بینی کند که تسلا موتورز چگونه پیش خواهد‌رفت، اما همان‌طور که او توضیح می‌دهد: “اگر چیزی به اندازه کافی مهم است باید برای آن تلاش کنید حتی اگر نتیجه احتمالی شکست باشد.” اگر به چیزی اهمیت می‌دهید، باید هر کاری را برای رسیدن به رؤیاهای خود انجام دهید در عین حال، برای شکست آماده باشید.

۸. به دنبال روند نباشید، خودتان آن‌ها را ایجاد کنید

ماسک می‌گوید: “فقط روند را دنبال نکنید.” موفق‌ترین شرکت‌ها بر ایجاد نوآوری‌های جدید تمرکز می‌کنند. آن‌ها سعی در دنبال کردن رقیب خود ندارند. به جای دنبال کردن دیگران، بر آن‌چه شما را خاص جلوه می‌دهد تمرکز کنید.

۹. یک چرخه بازخورد ایجاد کنید

همان‌طور که ماسک بیان می‌کند، “بسیار مهم است که یک چرخه بازخورد داشته باشیم، جایی که شما دائماً در مورد آنچه انجام داده‌اید و این‌که چگونه می‌توانید آن را بهتر انجام دهید، فکر می‌کنید. من فکر می‌کنم این بهترین توصیه است: به طور پیوسته در مورد چگونگی انجام بهتر کارها فکر کنید و خود را زیر سؤال ببرید.”

۱۰. در کار خود خوبی بیابید

ماسک گفته است: “اگر چیزی را برای مردم به ارمغان بیاورید، رک و پوست کنده، حتی اگر آن چیزی باشد مانند یک بازی کوچک و یا بهبود در به اشتراک‌گذاری عکس، اگر آن مقدار کم برای تعداد زیادی از مردم خوبی داشته باشد من فکر می‌کنم که کار خوبی است. حتما لازم نیست که کارهای خوب ،دنیا را تغییر بدهند.”
به دنبال یک دلیل مثبت در کار خود باشید. مهم نیست که چه‌قدر کوچک است، به شما کمک خواهد کرد که انگیزه بیشتری بگیرید.

منبع: Forbes

  • منبع خبر : https://farzadalinasab.com/10----/