مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

خبر نخستین ماهواره ایران سرخط اخبار رسانه های منطقه و جهان / قاصد کابوس ترامپ

0 34

خبر پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره ایران در مدار زمین به سرعت در سرخط اخبار رسانه های منطقه و جهان قرار گرفته به طوری که بلافاصله پس از انتشار این خبر در رسانه های کشورمان، رسانه های انگلیسی زبان رویترز و نیویورک تایمز همچنین شبکه خبری روسی آرتی و اسپوتنیک این خبر را بازتاب دادند.

دونالد ترامپ هرگز تصور نمي كرد كه به جاي اعلام درخواست مذاكره از سوي ايراني ها در شرايط تحريم هاي روز افزون و گسترده او عليه ايران شاهد پخش تصاويري از ايران باشد كه موفقيت بزرگ نظامي ديگري را ثبت كرده است . آن هم درست چند روز بعد از اينكه نظاميان ايراني با رشادت مقابل ناو نظامي بزرگ ايالات متحده خط و نشان كشيده و آن ها را با تذكرات خود مبهوت كردند.

اين روزها خبرهاي نامساعدي از داخل ايالات متحده در مورد وضعيت متزلل ترامپ در نظرسنجي ها منتشر مي شود . بنگاه هاي خبري اين كشور روزانه خبر از افت محبوبيت دونالد ترامپ مي دهند. 

آمريكايي ها ترامپ را دليل اصلي گسترش كرونا در اين كشور مي دانند و با وخيم شدن اوضاع اقتصادي ترامپ نيز دچار دردسرهاي شديدي شده است.

با اين حال تمام پرستيژ سياسي ترامپ اين بود كه ايران را تحت فشار گسترده قرار داده و به زودي اين كشور خواهد توانست مقامات ايراني را واردار به مذاكره كند. اوج خباثت ترامپ تا آنجا پيش رفته كه حتي در شرايط سخت بهداشتي كرونا و در شرايطي كه ايران به اقلام پزشكي احتياج داشت او تحريم ها را گسترده تر كرد .

نكته اما اين است كه ايراني ها با تكيه بر توان داخلي ضمن كنترل اين بيماري بين المللي اكنونب ه شرايطي رسيده كه بنا به گفته حسن روحاني حتي امكان صادرات اقلام بهداشتي مربوط به كرونا در آينده نزديك را نيز دارند.

در چنين شرايطي اعلام خبر پرتاب ماهواره نظامي ايراني تير خلاصي براي دونالد ترامپ بود . حالا حتي جان بولتون هم اعلام كرده است كه سياست فشار حداكثري ترامپ عليه ايران شكست خورده است.

جان بولتون: سیاست فشار حداکثری شکست خورده است

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در واکنش به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرد. جان بولتون در بخش دیگری از این توئیت مدعی شده که ایران به دنبال دستیابی به موشک‌های قاره‌پیمایی که قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای هستند. بولتون در ادامه نوشت: «نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.»


«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در واکنش به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شکست سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران اعتراف کرده است.

بولتون که در زمان حضورش در کاخ سفید تلاش می‌کرد سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را تشدید کند اعتراف کرد این سیاست بر خلاف ادعای ترامپ نتوانسته به ایجاد بازدارندگی علیه ایران منجر شود.

او در توئیتر نوشته است: «اقدام ایران در پرتاب یک ماهواره نظامی تأییدی است بر اینکه ما هنوز به اندازه کافی فشار روی ایران اعمال نمی‌کنیم، بازدارندگی را برنگردانده‌ایم و کرونا ویروس باعث کوتاه آمدن آیت‌الله‌ها نشده است.»

وی در بخش دیگری از این توئیت مدعی شده که ایران به دنبال دستیابی به موشک‌های قاره‌پیمایی که قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای هستند. بولتون در ادامه نوشت: «نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.»

ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه) از ماهواره بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به قرار گرفتن نخستین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین واکنش نشان داد.

ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه) از ماهواره بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

یک سخنگوی وزات دفاع آمریکا (پنتاگون) امروز چهارشنبه در واکنش به این موضوع گفت: واشنگتن به رصد برنامه ماهواره‌ای ایران ادامه می‎دهد.

«رابرت لودویک» به این خبرگزاری آمریکایی گفت: «با وجود آنکه تهران در حال حاضر موشک‌های بالستیک قاره‌پیما ندارد، اما با توجه تمایلش برای داشتن یک موازنه استراتژیک در برابر ایالات متحده ممکن است بخواهد به سمت ساخت این موشک‌ها برود».

دستاوردی بزرگ و تحولی نوین برای ایران

خبر پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره ایران در مدار زمین به سرعت در سرخط اخبار رسانه های منطقه و جهان قرار گرفته به طوری که بلافاصله پس از انتشار این خبر در رسانه های کشورمان، رسانه های انگلیسی زبان رویترز و نیویورک تایمز همچنین شبکه خبری روسی آرتی و اسپوتنیک این خبر را بازتاب دادند.

خبرگزاری اسپوتنیک پرتاب ماهواره نظامی ایران را “دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران” برشمرده و خاطرنشان کرد که پیش از این در خبرها، اطلاعاتی از پرتاب سه ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران منتشر شده بود و این که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر این که فعالیت هفت سال گذشته این پژوهشگاه در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار بوده، بیان داشته که در حوزه طراحی و ساخت ماهواره نیز ماهواره مخابراتی ناهید ۱ را به پایان رسانده که آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی پارس ۲ هم در دست تجمیع است، همچنین مدل مهندسی ماهواره ناهید ۲ نیز پایان رسیده و مراحل ساخت مدل کیفی و پروازی آن در دست اقدام است.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت

علاوه بر رسانه های غربی، رسانه های عربی منطقه نیز به سرعت خبر پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران را که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مدار قرار گرفت، منتشر کردند. در این زمینه رسانه های لبنانی النشره، المنار و ال بی سی و همچنین خبرگراری رسمی سوریه “سانا” و الشرق الاوسط، پایگاه اطلاع رسانی الغد عراق، شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق و بخش عربی شبکه خبری فرانس 24 به سرعت به انتشار این خبر مبادرت کردند.

تارنمای روزنامه النشره لبنان خبر قرارگرفتن اولین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین را منتشر و تصریح کرد: این ماهواره نظامی توسط موشک حمل کننده قاصد ساخت ایران در ۲ مرحله پرتاب شد و در فاصله ۴۲۵ متری بر روی مدار زمین قرار گرفت.

شبکه عربی زبان روسیا الیوم نیز اعلام کرد نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

شیطنت شبکه خبری فرانس 24

شبکه خبری فرانس 24 هم در بخش عربی خود خبر پرتاب اولین ماهواره ایران به فضا را پوشش داد و به نقل از مقامات سپاه اعلام کرد، موشک قاصد، ماهواره نور 1 را با موفقیت در مدار زمین قرار داد.
این شبکه خبری در شیطنتی رسانه ای نیز خاطرنشان کرد که آمریکا ایران را متهم کرده از برنامه پرتاب ماهواره به مدار زمین به عنوان پوششی برای توسعه صنایع موشکی استفاده می کند و در عین حال گفته که ایران برنامه های موشکی خود را خط قرمز غیر قابل مذاکره اعلام کرده است.

پرتاب موفق اولین ماهواره ایرانی با موشک حمل کننده قاصد

پایگاه اطلاع رسانی الغد عراق نیز با انتشار این خبر نوشت: اولین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
این رسانه عراقی در مدار قرار گرفتن اولین ماهواره ایرانی را توسط موشک حمل کننده قاصد بازتاب داد و افزود: موشک قاصد از بیابان های مرکز ایران پرتاب شده است.
الغد تصریح کرد که این اقدام دستاوردی بزرگ برای ایران در زمینه موشکی است.
در همین حال شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق با انتشار این موفقیت بزرگ گزارش داد که با قرار گرفتن ماهواره نظامی ایران بر روی مدار زمین ، این کشور به موفقیت بزرگی دست یافته که نشاندهنده توانایی آن در زمینه موشکی است.

قرار گرفتن اولین ماهواره ایران در مدار ۴۲۵ کیلومتری

روسیا الیوم نیز با اشاره به اینکه این ماهواره نظامی با عنوان ” نور ۱ ” و با استفاده از موشک حمل کننده ” قاصد ” در ۲ مرحله پرتاب شده است به نقل از سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: این ماهواره در مدار ۴۲۵ کیلومتری از سطح زمین در حال چرخش است.

شبکه روسی روسیا الیوم با اشاره به موفقیت ایران در پرتاب اولین ماهواره به مدار زمین خاطرنشان کرد: این موفقیت در حالی است که در ماه فوریه گذشته، وزارت دفاع ایران از عدم موفقیت ماهواره ساخت داخل ” ظفر ” برای قرار گرفتن در مدار زمین خبر داده بود ولی ماهواره سپاه امروز در مدار زمین قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.