مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

ترامپ تحریم علیه چین را تعلیق کرد

0 44

رییس جمهوری آمریکا گفت که تحریم‌های این کشور علیه چین را به منظور عدم تداخل در توافق تجاری با پکن تعلیق کرده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با «جاناتان سوان» خبرنگار تارنمای آکسیوس گفت که تحریم‌های وزارت خزانه‌داری این کشور علیه برخی مقام‌های چینی به دلیل فشار علیه مسلمانان اویغور در استان خودمختار سین‌کیانگ را اعمال نکرده است.

ترامپ تاکید کرد که این تحریم‌ها را به این دلیل اعمال نکرده که آمریکا «در میانه یک توافق تجاری بزرگ» با چین است که براساس آن پکن ۲۵۰ میلیارد دلار کالا از ایالات متحده خرید می‌کند.

رییس جمهوری آمریکا گفت که او تعرفه‌های سنگینی بر کالاهای چینی اعمال و لایحه جدید کنگره این کشور علیه چین را امضا کرده است و نیازی به تحریم‌های دیگر نیست چرا که دو کشور در حال مذاکره تجاری هستند.

آمریکا دولت پکن را متهم به ایجاد کمپ‌های شستشوی مغزی و بازداشت میلیونی مسلمانان اویغور کرده و چین‌ستیزان در دولت ترامپ نیز تلاش می‌کنند که ترامپ را مجاب به اعمال تحریم علیه مقام‌های چینی کنند که به گفته آن‌ها در این اقدامات دخیل بوده اند.

«جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ که کتاب خاطرات او قرار است به زودی منتشر شود، در بخش‌هایی از این کتاب که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، گفته است که ترامپ در دیدار با «شی جین‌پینگ» رییس جمهوری چین از اقدام ادعایی پکن علیه مسلمانان اویغور حمایت کرده است.

ترامپ در گفت‌وگو با آکسیوس با رد این اتهام گفت که کسی درباره اجرای «قانون مگنیتسکی» برای اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه چین با او صحبت نکرده و اگر چنین درخواستی مطرح شود، او حتما بررسی می‌کند.

بولتون همچنین ترامپ را متهم کرده که در دیدارش با “شی” در سال ۲۰۱۸ از او خواسته است با خرید محصولات کشاورزی از آمریکا کمک کند تا ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پیروز شود.

ترامپ این اتهام را نیز رد کرد و گفت که او با هر رییس جمهوری صحبت کند خواستار خرید محصولات آمریکایی است.

روابط چین و آمریکا در ماه‌های گذشته به دلیل بحران ناشی از کرونا به پایین ترین سطح خود کاهش پیدا کرده است و در تازه ترین تحول ترامپ هفته گذشته مصوبه کنگره آمریکا را که خواهان تحریم چین به دلیل «نقض حقوق بشر و سرکوب مسلمانان اویغور در استان سین‌کیانگ» بود، امضا کرد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین تهدید خود برای قطع همه روابط با چین را تکرار کرد و گفت که قطع کامل روابط با پکن یکی از گزینه‌هایی است که واشنگتن برای خود محفوظ می‌دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.