مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

آمریکا به استرالیا هشدار داد

0 35

وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که اگر استرالیا همکاری با چین در زمینه طرح کمربند و جاده را متوقف نکند همکاریهای اطلاعاتی با این کشور را متوقف خواهد کرد.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا تهدید کرد که اگر دولت محلی ایالت ویکتوریا در جنوب استرالیا توافق با چین در زمینه «طرح کمربند و جاده» را لغو نکند، واشنگتن تعاملات اطلاعاتی با کانبرا را زمینه مسائل بین‌المللی متوقف خواهد کرد.

این توافق درحالی از طرف رئیس این ایالت با دولت چین امضا شده است که دولت مرکزی استرالیا نیز با آن مخالف است. 

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پامپئو در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت: ما در زمینه ارتباطات اطلاعاتی و مسائل مربوط به امنیت ملی خود و آنچه که در همکاری با «شرکای پنج چشم» خود نیاز داریم هیچ خطری را متحمل نخواهیم شد.

شرکای پنج چشم شامل آمریکا، استرالیا، نیوزلند، کانادا و انگلیس هستند.

پامپئو با اشاره به طرح کمربند و جاده گفت که ما دقیقا از ماهیت این طرح خبر نداریم.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که شهروندان استرالیایی باید بدانند که هر طرح و پروژه‌ای از جمله طرح کمربند و جاده باید دقیقا و از نزدیک مورد بررسی قرار بگیرند. بعضی از طرحها مستقیما با مسائل و اهداف تجاری سروکار دارند، اگر اینطوری باشد مشکلی نیست در غیر این صورت ممکن است هزینه‌هایی داشته باشند.

طرح کمربند و جاده یک پروژه بسیار بزرگ جاده‌ای است که چین را به آفریقا، آسیا و اروپا متصل خواهد کرد.

کشورهای غربی از جمله آمریکا مدعی هستند که پکن قصد دارد از طریق این طرح کشورهای کوچک را از طریق اعطای وامهای کلان برای ساخت این پروژه وابسته کند و تحت نفوذ خود درآورد؛ ادعایی که مقامات چینی آن را شدیدا رد کرده‌اند.

پکن می‌گوید اجرای این پروژه باعث توسعه کشورهایی که در مسیر این طرح قرار دارند خواهد شد. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.