مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

انکتاد پیش‌بینی کرد؛ارزش تجارت جهانی امسال تا 9 درصد سقوط می‌کند

0 44

بر اساس پیش‌بینی انکتاد، ارزش تجارت جهانی باوجود نشانه‌هایی از بهبود در سه‌ماهه سوم، بین هفت تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا خواهد کرد.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (انکتاد) پیش‌بینی کرد که ارزش تجارت جهانی باوجود نشانه‌هایی از بهبود در سه‌ماهه سوم، بین هفت تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا می‌کند.

انکتاد اعلام کرد هیچ منطقه‌ای از افت ۱۹ درصدی تجارت جهانی در سه‌ماهه دوم مصون نماند و پاندمی ویروس کرونا همه اقتصادهای جهان را با اختلال فعالیت روبرو کرد.

تجارت جهانی در سه‌ماهه سوم تا حدودی بهبود پیدا کرد بااین‌حال حدود ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان داد. تجارت تجهیزات دفتر خانگی و لوازم پزشکی در سه‌ماهه سوم افزایش یافت و در مقابل بخش‌های خودرو و انرژی ضعیف‌تر شدند. رشد بخش منسوجات هم قوی بود.

انکتاد در پیش‌بینی اولیه، رشد سال‌به‌سال تجارت در سه‌ماهه چهارم را سه درصد کمتر برآورد کرد اما خاطرنشان کرد ابهامات به دلیل تحولات پاندمی ادامه یافته است. اگر جهش پاندمی در ماه‌های آینده تشدید شود، فضا برای سیاست‌گذاران وخیم‌تر شده و سیاست‌های محدودیت تجارت افزایش یک‌باره پیدا خواهند کرد.

طبق گزارش انکتاد، صادرات چین پس‌ازاین که در ماه‌های نخست سال میلادی جاری دچار کاهش شده بود، در سه‌ماهه سوم بهبود قوی داشت و نرخ رشد سالانه ۱۰ درصد را به ثبت رساند. درمجموع سطح صادرات چین در ۹ ماه نخست امسال با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ قابل‌مقایسه بود. تقاضای چین برای کالاهای وارداتی برخلاف سایر اقتصادهای بزرگ جهان، پس از کاهش در سه‌ماهه دوم، در سه‌ماهه سوم بهبود یافت.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان جهانی تجارت (WTO) اوایل ماه جاری پیش‌بینی کرد تجارت جهانی کالا امسال ۹.۲ درصد کاهش پیدا می‌کند و بهبود در سال ۲۰۲۱ تحت تأثیر قرنطینه‌های بیشتر برای مقابله با موج دوم شیوع کووید ۱۹ ضعیف‌تر خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.