مـدیرنامـه
رسانه اختصاصی مدیران

رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد

0 36

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی پیش‌بینی کرد رشد ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا کمتر از برآورد قبلی خواهد بود.

به گزارش «ایسنا» آژانس بین‌المللی انرژی اکنون انتظار دارد مجموع ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی ۱۴۳ گیگاوات در سال ۲۰۲۰ رشد کند که ۲۶ گیگاوات کمتر از میزان برآورد شده در گزارش اکتبر این سازمان است و برآورد رشد ظرفیت تقریبا ۱۶ گیگاوات برای خورشیدی و ۱۰ گیگاوات برای بادی کمتر است.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، بحران بیماری کووید-۱۹ به رشد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی لطمه زده اما آن را متوقف نکرده است. پتانسیل رشد تجدیدپذیرها در اروپا مشمول بزرگ‌ترین بازبینی قرار گرفته‌اند و رشد آنها اکنون ۲۲ گیگاوات در مقایسه با ۳۵ گیگاوات در اکتبر پیش‌بینی می‌شود.

جیل دیکسون، مدیرعامل شرکت «ویند یوروپ» در مصاحبه با پایگاه خبری «اس‌اندپی پلاتس» اظهار کرده بود که انتظار دارد امسال ۱۲ گیگاوات ظرفیت بادی جدید اضافه شود که حدود ۳۰ درصد پایین‌تر از پیش‌بینی پیش از بحران ویروس کرونا است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است در سال آینده رشد نیروی تجدیدپذیر به سطحی که در سال ۲۰۱۹ رسیده بود، بهبود پیدا خواهد کرد. اما با وجود این بهبود پیش‌بینی شده، مجموع رشد سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد کمتر از میزانی خواهد بود که آژانس بین‌المللی انرژی پیش از شیوع ویروس کرونا پیش‌بینی کرده بود زیرا همه بازارها به‌جز آمریکا تحت‌تاثیر این بحران قرار گرفته‌اند و تنها در آمریکا سرمایه‌گذاران برای تکمیل پروژه‌ها پیش از اتمام مشوق‌های مالیاتی شتافته‌اند.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد: انعطاف‌پذیری نیروی تجدیدپذیر در برابر تاثیر بحران کووید-۱۹ خبر خوبی است اما نمی‌توان به شکل قطعی مطمئن بود. براساس گزارش پلاتس، «اس‌اندپی گلوبال پلاتس آنالیتیکس» دورنمای رشد انرژی خورشیدی و بادی جهانی را از برآوردی که در فوریه داشت به میزان ۱۲ گیگاوات کاهش داده و اکنون حدود ۱۶۰ گیگاوات برآورد می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.